Polskie Triumfy – 50 chwalebnych bitew Polaków

Bitwa pod Cedynią, Płowcami, Grunwaldem, Kircholmem, Kłuszynem, Chocimiem, Wiedniem, Racławicami, Iganiami, Olszynką Grochowską, Warszawą czy Monte Cassino. Co łączy te wszystkie polskie bitwy? Są to największe triumfy Polaków na polach bitewnych. Od początku istnienia naszego państwa w historii Polski nie brakowało wspaniałych bitew, w których Polacy odnosili spektakularne zwycięstwa, które niejednokrotnie miały wpływ na losy naszego kraju, a nawet Europy. Opisy największych triumfów Polaków na polach bitewnych teraz znajdziemy w najnowszej publikacji Wydawnictwa Ciekawostki Historyczne - „Polskie Triumfy. 50 chwalebnych bitew Polaków, o których każdy powinien pamiętać”.

W książce historycy oraz miłośnicy i popularyzatorzy historii opisali kilkadziesiąt polskich bitew od średniowiecza do czasów nam współczesnych. Wśród autorów są między innymi: Piotr Drożdż – historyk mediewista, Kamil Janicki – historyk i publicysta, Mirosław Nagielski – historyk dziejów nowożytnych, Dariusz Andrzej Czaja – historyk, regionalista czy Rafał Kowalczyk – specjalista historii gospodarczej, wojskowości i historii powszechnej. Każdy z autorów, który zamieścił w publikacji opisy polskich bitew ma na swoim koncie wiele artykułów i prac nawiązujących do najważniejszych wydarzeń w Polsce i Europie.

W każdej z opisywanych bitew dowiadujemy się nie tylko, kto był przeciwnikiem Polaków, poznajemy dowódców i rodzaje walczących wojsk, przyczyny i skutki bitew, które decydowały o losach naszego kraju, jak również innych państw europejskich. Wśród opisanych bitew były triumfy wojsk polskich znane wszystkim Polakom jak pod: Grunwaldem, Wiedniem, Warszawą, w bitwie o Anglię, Monte Cassino, a także pod Narwikiem czy Tobrukiem. Są jednak i te bitwy oraz potyczki, które w historii naszego kraju są mało znane. Z pewnością należą do nich bitwy pod: Miecławem w 1047 roku, pod Żyrznem w 1863 roku, Czarnobylem w 1920 roku czy obrona Przebraża w 1943 roku. W publikacji znalazła się również część poświęcona III powstaniu śląskiemu. To bardzo ważne, że wśród 50 chwalebnych bitew Polaków autorzy znaleźli miejsce dla walk o Górny Śląsk. Szkoda tylko, że przy opisie Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, jak również w kwestii podjęcia decyzji o wybuchu powstania nie wspomniano, że zarówno ta ważna instytucja, jak również wydarzenie miało miejsce w… Bytomiu, który przecież pomimo że był ośrodkiem polskości na Górnym Śląsku pozostał w rękach niemieckich do 1945 roku. Mimo to i tak wielki szacunek dla autorów książki, że walka o polski Śląsk znalazła się na kartach tej publikacji.

Dla historyków, ale również czytelników, którzy chcieliby poznać największe triumfy Polaków od powstania naszego państwa do czasów nam współczesnych, książka ta z pewnością zadowoli każdego, kto po nią sięgnie. Warto podkreślić, że praca została opatrzona licznymi ilustracjami i fotografiami najważniejszych polskich dowódców oraz bitew, co znacznie podnosi jej wartość.

Tytuł: „Polskie Triumfy. 50 chwalebnych bitew Polaków, o których każdy powinien pamiętać”;
Wydawca: Wydawnictwo Ciekawostki Historyczne i Znak;
Miejsce i rok wydania: Kraków 2018;
Liczba stron: 560;
Cena: 54,33 zł;
Książkę można zakupić TUTAJ