Ostatni świadek. Historie strażników hitlerowskich skarbów - recenzja

Dziennikarka i pisarka - Joanna Lamparska - od wielu lat zajmująca się tajemnicami i zagadkami związanymi z Dolnym Śląskiem, tym razem odkrywa przed nami sekrety skarbów zrabowanych przez III Rzeszę, ale również ukrytych przez zwykłych Niemców, którzy w obawie przed zbliżającą się Armią Czerwoną próbowali ratować swój dobytek życia. W najnowszej książce „Ostatni świadek. Historie strażników hitlerowskich skarbów” Lamparska ukazuje czytelnikowi nieprawdopodobne historie, które wydarzyły się... naprawdę.

 

Już początek książki zapowiada, że kolejne strony będą niezwykle ciekawe, a wszystko zaczyna się od tajemniczego listu kapitana Wehrmachtu Leonarda von Schrecka, który przedstawił w nim sensacyjną historię ukrycia skarbów III Rzeszy na zamku Grodno. To jednak nie wszystko. Autorka prezentuje najciekawsze historie związane z kolekcjonowaniem dzieł sztuki, biżuterii, sztuców, a także okazałych majątków wielkich rodów arystokratycznych w Europie, które padły łupem Niemców po 1939 roku.

Wróćmy jednak do listu von Schrecka, który nadany do jednej z polskich redakcji wzbudził ogromne zainteresowanie autorki książki. Rozpoczynając poszukiwania celem potwierdzenia autentyczności przekazanej informacji przez kapitana Wehrmachtu Joanna Lamparska natrafia na wyjątkowo ciekawe historie związane z ukrywaniem majątku III Rzeszy i rabowania wielomilionowych fortun, które trafiły do najwyżej postawionych dostojników Rzeszy, by wraz z nadejściem Armii Czerwonej nagle się rozpłynęły. Warto jednak podkreślić, że historie, jakie ukazała Lamparska w swojej książce nie zostały wyssane z palca, lecz potwierdzone relacjami świadków, archiwaliami oraz informacjami z dawnych gazet czy czasopism, które niejednokrotnie poruszały interesujące dla poszukiwaczy skarbów tematy.

Wśród najciekawszych historii, jakie opisuje autorka publikacji „Ostatni świadek. Historie strażników hitlerowskich skarbów” jest historia Karla Gallascha, zbrodniarza z obozu w Gross-Rosen, próba wyjaśnienia autentyczności kapitana Leonarda von Schrecka, owiana tajemnicą śmierć dr. Deinerta we wsi Karpniki, rabunek w pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim czy tuszowanie przez władze Polski Ludowej szemranych interesów prowadzonych na zlecenie tajnych służb i polskiego wywiadu.

Joanna Lamparska sporo miejsca poświęca najważniejszych dziełom sztuki, które zostały zrabowane w Polsce podczas II wojny światowej. Jest mowa nie tylko o tzw. „Wielkiej Trójce” i zaginięciu obrazu Rafaela Santi „Portret Młodzieńca”, ale również innych dzieł sztuki wybitnych artystów. W książce Lamparskiej nie mogło zabraknąć oczywiście historii Stanisława Siorka, który z ramienia najwyższych władz Polski Ludowej prowadził na Dolnym Śląsku poszukiwania skarbów, zajmował się podziemnymi kompleksami Gór Sowich oraz tajemnicą zamku Książ pod Wałbrzychem, tajnej akcji wywiadu czechosłowackiego pod kryptonimem „Neptun”, której celem było uderzenie w rząd Republiki Federalnej Niemiec, jak również poszukiwania Bursztynowej Komnaty i związanej z nią hipotez jej ukrycia oraz Masywu Ślęży, mającego kryć tajemnice III Rzeszy.

Warto podkreślić, że wykorzystując tajemnice kapitana Leonarda von Schrecka, autorka książki ukazuje czytelnikowi tajemnice, jakie wciąż drzemią na Dolnym Śląsku oraz ukrytych tam skarbach. Ciekawostką jest również sama postać von Schrecka. Czy rzeczywiście istniał? Czy tak się nazywał, a może wykorzystał tylko to nazwisko dla zmylenia kogoś, kto wiedział, że posiada niezwykle cenne informacje? Czytając książkę Joanny Lamparskiej nasuwają się logiczne pytania: Dlaczego von Schreck sam wcześniej nie szukał skarbów? Czego lub kogo się bał?

Książka „Ostatni świadek. Historie strażników hitlerowskich skarbów” z pewnością rozpali wyobraźnię każdego czytelnika, a Joanna Lamparska prezentując na łamach książki z każdą stroną coraz ciekawsze informacje, skłania czytelnika do zastanowienia się: Czy to wszystko prawda? A jeśli tak? Gdzie wciąż są ukryte skarby III Rzeszy oraz czy nadal ktoś ich pilnuje? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, musisz sięgnąć po tę książkę.

Joanna Lamparska - z wykształcenia jest filologiem klasycznym i archeologiem sądowym, bierze udział w akcjach eksploracyjnych, jak również śledzi tajemnice Dolnego Śląska, zbierając informacje o zaginionych w czasie II wojny światowej zabytkach i dokumentach. Jest autorką kilkunastu publikacji, w tym przewodników poświęconym Dolnego Śląskowi oraz jego sekretom.

Autor: Joanna Lamparska;
Tytuł: „Ostatni świadek. Historie strażników hitlerowskich skarbów”;
Wydawca: Wydawnictwo Znak Koncept;
Miejsce i rok wydania: Kraków 2022:
Liczba stron: 394 strony;
Cena: 32,89 zł
Książkę można zakupić w Wydawnictwie Znak