Książka o Tragedii Miechowickiej dostępna już w księgarni Ridero!

Tragedia Miechowicka to jedno z najbardziej przerażających wydarzeń, jakie miało miejsce w trakcie wkraczania Armii Czerwonej na teren Górnego Śląska w styczniu 1945 roku. Wobec zbrodni dokonanej przez żołnierzy radzieckich na bezbronnych mieszkańcach Miechowic trudno znaleźć uzasadnienie. Z rąk Sowietów zginęło według różnych szacunków ponad 380 osób.

Na przełomie 2018 i 2019 roku ukazała się moja najnowsza książką "Tragedia Miechowicka 25 - 28 stycznia 1945 roku" poświęcona temu dramatycznemu wydarzeniu. Publikacja dostępna już jest w księgarni RIDERO, gdzie można kupić zarówno książkę w formie elektronicznej E - BOOK, jak również papierowej - DRUK KSIĄŻKI.

Książka poświęcona Tragedii Miechowickiej dostępna jest także w księgarni internetowej ALIMERO

Serdecznie zapraszam do lektury!

O Tragedii Miechowickiej przez kilkadziesiąt lat, ze względu na panujący w Polsce ustrój komunistyczny, nie wolno było mówić. Dopiero zmiany ustrojowe w naszym kraju spowodowały, że prawda o sowieckiej masakrze ujrzała światło dzienne. Mimo próby ukrycia faktów przez kilkadziesiąt lat, pozostały wspomnienia ludzi, którzy przeżyli koszmar styczniowych dni 1945 roku w Miechowicach. Powrót do tragicznych wspomnień wywoływało ból i cierpienie, a mimo to ze szczegółami opowiadali o tym, nie tylko co przeżyli w trakcie walk o Górny Śląsk, ale głównie o zbrodniach, które towarzyszyły wkraczającym Sowietom do śląskich miast i wsi. Ich relacje nagrane i spisane, a później odtwarzane umożliwiły powstanie wielu artykułów, książek, a także filmów dokumentalnych, w których poznaliśmy prawdę o sowieckiej zbrodni, skrywanej przez kilkadziesiąt lat oraz przyczyniły się również do wszczęcia śledztwa, jakie podjął Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. Dzisiaj już wielu ze świadków tych wydarzeń nie żyje i dlatego naszym obowiązkiem jest przekazywać wiedzę na temat Tragedii Miechowickiej, aby los pomordowanych w Miechowicach był przestrogą dla przyszłych pokoleń, a to co miało miejsce ponad siedemdziesiąt lat temu nigdy więcej już się nie zdarzyło.

Korzystając z dostępnych materiałów, przede wszystkim dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, który prowadził śledztwo w sprawie zbrodni wojennej w styczniu 1945 roku w Miechowicach, a także dostępnych akt w Urzędzie Stanu Cywilnego w Bytomiu oraz publikacji zawierających wspomnienia osób, które przeżyły dokonaną przez Sowietów masakrę w styczniu 1945 roku, powstała publikacja, mająca na celu nie tylko przypomnieć o Tragedii Miechowickiej w dniach 25 – 28 stycznia 1945 roku, ale również przybliżyć przebieg walk o Miechowice. W książce podjąłem również temat badań i śledztwa prowadzonego przez Instytut Pamięci Narodowej w sprawie zbrodni popełnionej przez Sowietów w Miechowicach, a także zaprezentowałem miejsca, w których upamiętniona została Tragedia Miechowicka.

O książce napisali:

Portal Bytomski.pl - Powstała książka o zbrodni w Miechowicach

Portal Miasta Bytom - O tej zbrodni nie wolno nam zapomnieć!

Meloradio - Promocja książki o Tragedii Miechowickiej

Mój Historyczny Blog - Nowa książka już wkrótce w księgarniach

Fakty Bytom - O tej zbrodni nie wolno nam zapomnieć!

Mój Bytom.pl - O tej zbrodni nie wolno nam zapomnieć!

Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu - Tragedia Miechowicka - promocja książki Tomasza Saneckiego

Życie Bytomskie - Zbrodnia, o której nie wolno zapomnieć

TVP Katowice - Ukazała się książka na temat Tragedii Miechowickiej

Portal Dzieje.pl - „Tragedia Miechowicka 25-28 stycznia 1945 roku”

Dziennik Zachodni - Straszne trzy dni stycznia 1945 roku. Armia Czerwona krwawo mści się w Miechowicach

Melo Radio - Premiera książki Tomasza Saneckiego - Tragedia Miechowicka

Portal historyczny Histmag.org - Miechowicka tragedia ze stycznia 1945 roku