Zejście do piekła. Od Niederschlesien do Dolnego Śląska

II wydanie publikacji poznańskiego dziennikarza Leszka Adamczewskiego zostało uzupełnione i rozszerzone o najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce pod koniec II wojny światowej w niemieckim Niederschlesien oraz na Dolnym Śląsku, który zgodnie z postanowieniami zwycięskich mocarstw został przyłączony do odrodzonej Polski w 1945 roku. Ten region mimo upływu już prawie 80. lat od zakończenia II wojny światowej wciąż kryje mnóstwo zagadek i tajemnic. Wiele z nich znowu odkrywa pasjonat historii i dziennikarz Leszek Adamczewski. Wiele z nich to sensacyjne informacje, które z pewnością zaciekawią czytelników sięgających po książkę  polskiego dziennikarza i pasjonata historii.

 

W publikacji Adamczewski porusza wątki Wschowy ogarniętej paniką z powodu zagrożenia ze strony wojsk polskich w pierwszych dniach września 1939 roku, Hanny Reitsch – wybitnej pilotce, oblatywaczce, która pochodziła z Hirschberga, czyli Jeleniej Góry i tajemniczym fabrykom w Ludwikowicach Kłodzkich. W tym miejscu warto zatrzymać się na dłużej. Autor w pasjonujący sposób opisał to miejsce, które do dziś budzi emocje wśród eksploratorów i poszukiwaczy przygód. Tam Niemcy produkowali materiały wybuchowe, być może miano wybudować chłodnię kominową na potrzeby programu atomowego III Rzeszy oraz wciąż istnieją tajemnicze sztolnie po byłej kopalni Wenzeslaus.

To właśnie Ludwikowice Kłodzkie, gdzie istniała Wenzeslausgrube und Elektrizitätswerk Schlesien AG w Mölke, czyli powojennym Miłkowie /dzisiaj Ludwikowice Kłodzkie/ są z pewnością jednym z najbardziej znanych na Dolnym Śląsku miejsc, gdzie historia miesza się z tajemnicami, zagadkami, ale również przekłamaniami, bowiem odwiedzający to miejsce mogą usłyszeć o tajnych projektach „Wunderwaffe”, a jednym z nich był pojazd pionowego startu powietrznego Die Glocke, czyli Dzwon.

Kolejne wątki, jakie poruszył autor, poświęcone zostały obozowi w Gross – Rosen i jego filiom w Iłowej koło Żagania, w Hartsmannsdorf – Miłoszowie, a także Wrocławiu, Gubinie czy koło Poznania, jak również tragicznej ucieczce więźniów z obozu jenieckiego w Żaganiu, broni V-1 i V- 2, zeznaniom Herberta Klose, który rzekomo miał posiadać wiedzę o skarbach ukrytych przez nazistów pod koniec II wojny światowej oraz Stanisławowi Siorkowi – oficerowi wrocławskiego aparatu Służby Bezpieczeństwa, który całe swoje życie poświęcił na poszukiwaniu skarbów III Rzeszy. Ta część opisana w książce Adamczewskiego również zasługuje na dłuższe rozważania. Autor ukazuje tajemnice Herberta Klosa, który rzekomo miał pozostać na Dolnym Śląsku, aby jako „strażnik” pilnować tajemnic III Rzeszy, a które kryje być może góra Wielisławka w Sędziszowej, gdzie mieszkał Klose. Adamczewski jednak jego opowieściom nie wierzy, uważając, że nigdy nie wyznał prawdy o swoim pobycie na Dolnym Śląsku.

Poznański pisarz próbuje odkryć także tajemnice twierdzy kłodzkiej, twierdzy w Srebrnej Górze, podziemiom „Riese” w Górach Sowich oraz dolnośląskim miasteczkom, które odgrywały kluczową rolę w utrzymywaniu niemieckiej gospodarki wojennej na przełomie 1944 i 1945 roku. Adamczewski opisuje także losy dolnośląskich miast: Jeleniej Góry, Lubania, Wrocławia czy Wałbrzycha. Na przykładzie między innymi tych miast autor pokazuje, jak odmienne losy spotkały je w 1945 roku - podczas ostatnich walk. Wałbrzych, który praktycznie nie ucierpiał w wyniku działań wojennych i z drugiej strony – podany dla kontrastu – Wrocław /Breslau/ zniszczony doszczętnie podczas bezsensownych walk do ostatniego żołnierza, gdzie Karl Hanke - Gauleiter Niederschlesien chciał utrzymać miasto jak najdłużej. Dlaczego? Być może Niemcy pracowali nad bombą atomową na Dolnym Śląsku i zabrakło im czasu, aby ją zbudować i wykorzystać przeciwko aliantom? To również w świetle dzisiejszych faktów jest wątpliwe, jednak teoria ta wielokrotnie się pojawia w przypadku tajnych broni III Rzeszy.

Jak zawsze jeśli chodzi o zagadki Dolnego Śląska nie mogło także zabraknąć wątku poświęconemu Zamkowi Książ koło Wałbrzycha /niem. Waldenburg/. I tym razem poznański dziennikarz odkrywa przed nami kolejne tajemnice związane z tym pięknym zamkiem, który do dziś kryje niezliczone tajemnice w swoich podziemiach. Autor sięgając po archiwalne zapisy, relacje świadków, którzy pracowali w zamku próbuje odpowiedzieć co jest prawdą, a co zostało przez wiele lat zafałszowane i wymaga dzisiaj ponownego sprawdzenia. Obok Fürstenstein sporo miejsca Adamczewski poświęca także Mieroszowowi, miasteczku przy granicy polsko-czeskiej, gdzie istniała nie tylko filia obozu Gross-Rosen, ale prowadzono w Górze Jatki prace mające na celu być może powstanie podziemnej fabryki. Z Mieroszowem /Friedland in Niederschlesien/ związana jest jeszcze jedna tajemnica, a dotycząca wzbogacania ciężkiej wody na potrzeby atomowego programu III Rzeszy. Tak więc ta przygraniczna miejscowość do dziś mimo upływu prawie 80. lat od wojny nadal być może kryje najważniejsze tajemnice II wojny światowej na Dolnym Śląsku.

Publikacja Leszka Adamczewskiego to zbiór sensacyjnych i nierzadko dramatycznych historii z dziejów Dolnego Śląska w okresie drugiej wojny światowej i pierwszych miesięcy powojennych. Jak zawsze autor sięgnął po bogatą literaturę, źródła, archiwalia, stare gazety i niejednokrotnie swoje dawne artykuły, które ponownie analizuje. Książkę warto przeczytać ze względu na fakt, że każda publikacja Adamczewskiego wnosi coś nowego, dzięki czemu sięgając po nią czytelnik z pewnością się nie zawiedzie. Wznowienie książki „Zejście do piekła. Od Niederschlesien do Dolnego Śląska” z pewnością warte jest ponownego sięgnięcia po tę cenną publikację odnoszącą się do tajemnic Dolnego Śląska.

Leszek Adamczewski – poznański pisarz, dziennikarz, urodzony w 1948 roku w Szczecinie. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, w latach 1972-2008 pracował w redakcjach „Expressu Poznańskiego”, magazynu „Tydzień” i „Głosu Wielkopolskiego” Autor bestsellerowego „Zmierzchu bogów w Posen”, a także takich książek jak: „Pierwszy błysk”, „Skarby w cieniu swastyki” czy „Podziemny skarbiec Rzeszy” oraz "Blask ukrytego złota. Dolnośląskie tajemnice wojenne".

Autor: Leszek Adamczewski;
Tytuł: „Zejście do piekła. Od Niederschlesien do Dolnego Śląska”;
Wydawca: Wydawnictwo Replika;
Miejsce i rok wydania: Poznań 2022;
Wydanie II – poprawione i rozszerzone;
Liczba stron: 365;
Cena: 34,93 zł;
Książkę można zakupić w Wydawnictwie Replika