Książka Alicji Sułkowskiej – „Złamana skrzydła”

Był największym asem myśliwskim I wojny światowej, zdobywając sławę już w czasie Wielkiej Wojny. Czerwony Baron znany jest nie tylko miłośnikom historii i pasjonatom lotnictwa, ale do dziś jego imię i nazwisko jest powszechnie rozpoznawalne i wykorzystywane w książkach oraz filmach. Mowa o Manfredzie von Richthofenie. Jego historię przybliżyła polskim czytelnikom Alicja Sułkowska – miłośniczka historii XX wieku, a zwłaszcza losów Czerwona Barona, któremu poświęciła już wiele artykułów, prezentując przy okazji losu sił powietrznych podczas I wojny światowej.

W publikacji „Złamana skrzydła” autorka nie tylko zaprezentowała życie i losy Manfreda von Richthofena, który urodził się w Borkach /dzisiejsza dzielnica Wrocławia/, ale przede wszystkim jego szlak bojowy od 1914 roku do śmierci w 1918 roku. Cenną ciekawostką zawartą w publikacji jest polski ślad Richthofena, a związany właśnie z miejscem urodzenia i Świdnicą, gdzie przeprowadzili się jego rodzice. Autorka prezentuje między innymi jego naukę w szkole wojskowej kadetów, awanse i wreszcie najważniejszy etap w życiu młodego oficera – wybuch I wojny światowej, która całkowicie odmieniła jego życia.

Polska pisarska wykorzystując dostępną literaturę dotyczącą postaci Czerwonego Barona, artykuły w prasie z okresu 1914-1918, a także późniejsze już, pochodzące z okresu III Rzeszy Niemieckiej materiały, mogła szczegółowo przedstawić jego postać. Dowiadujemy się między innymi o jego początkach służby, pierwszych zwycięstwach i przede wszystkim wykorzystaniu jego imienia dla  niemieckiej propagandy, która już w czasach Wielkiej Wojny stworzyła z Richthofena ikonę zwycięskiej armii cesarskich Niemiec. Czerwony Baron spotykał się bowiem z największymi postaciami, jak Hindenburg i Ludendorff, pogromcami armii rosyjskiej pod Tannenbergiem, czy cesarzem Wilhelmem II.

Alicja Sułkowska opisując brawurowe poczynania Manfreda von Richthofena prezentuje na łamach książki również jego rywali, typy samolotów, jakie wówczas brały udział w walkach, a także ważne w życiu Czerwonego Barona stosunki z rodziną w Świdnicy. Autorka zawarła w pracy również życiorysy innych niemieckich pilotów oraz kalendarium – życiorys Czerwonego Barona, listę zestrzeleń, obejmującą wszystkie 80. zestrzeleń jakich dokonał od września 1915 do 20 kwietnia 1918 roku Richthofen, miejsca stacjonowania jednostek, a także odznaczenia jakie otrzymał, zarówno niemieckie, ale również austro-węgierskie, bułgarskie i nadane przez Imperium Osmańskie.

Publikacja Alicji Sułkowskiej „Złamane skrzydła” to interesująca lektura przedstawiająca losy najlepszego pilota I wojny światowej. Bogata bibliografia, wykorzystanie rodzinnych listów i nieznanych dotąd materiałów pozwoliło autorce dogłębnie zrozumieć postać Czerwonego Barona. Dzięki temu polska pisarska przedstawiła czytelnikom nie tylko jego historię, sylwetkę niezwyciężonego asa lotnictwa, ale również jak jego postać do dziś jest wykorzystywana w publikacjach książkowych, filmach, grach czy nawet komiksach.

Alicja Sułkowska – miłośniczka historii XX wieku i największych konfliktów zbrojnych tego stulecia. Początkowo związana z dziennikarstwem muzycznym, jest obecnie autorką artykułów poświęconych siłom powietrznym podczas wojen światowych. „Złamane skrzydła. Życie i sława Manfreda von Richthofena” stanowią jej debiut książkowy.

Autorka: Alicja Sułkowska;
Tytuł: „Złamane skrzydła. Życie i sława Manfreda von Richthofena”;
Wydawca: Wydawnictwo Replika;
Miejsce i rok wydania” Zakrzewo 2016;
Liczba stron: 444;
Cena: 49,90 zł;
Więcej tutaj

Szczególnie Polecam!!!