Thomas Kielinger - Późny bohater. Winston Churchill

Winston Churchill to jeden z najbardziej znanych polityków brytyjskich nie tylko w XX wieku, ale w całej historii Imperium Brytyjskiego. Dla Anglików znany jest przede wszystkim ze swojej nieustępliwości wobec Adolfa Hitlera. Przeciwstawił się mu w 1940 roku, nie pozwalając rzucić na kolana Anglii, która w samotności – po upadku Francji – stawiała czoła nazistowskim Niemcom. W Polsce postać Churchilla wzbudza jednak różne emocje. Związane są one z wydarzeniami jakie miały miejsce podczas konferencji Wielkiej Trójki, gdzie trzej światowi przywódcy – Churchill, Roosevelt i Stalin podjęli między innymi decyzję o przyszłości Polski, która na prawie pół wieku znalazł się pod jarzmem komunistów z Moskwy.

Dlatego po przeczytaniu publikacji niemieckiego pisarza i dziennikarza Thomasa Kielingera zachęcam każdego historyka, ale również każdego kto interesuje się biografią dwukrotnego premiera Anglii do lektury tej książki. Widzimy w niej bowiem nie tylko twardego polityka, który walczył niczym lew o brytyjskie interesy, ale również polityka, którego zbytnie ustępstwa wobec Stalina doprowadziły do tragedii wielu narodów. Churchill to również bohater wojenny, pisarz, laureat literackiej nagrody Nobla, jeden z najbardziej poważanych polityków w Wielkiej Brytanii i na świecie, który do dzisiaj w pamięci Brytyjczyków jawi się jako wybawiciel, dzięki któremu Anglia pozostała wolna. Z pewnością Winston Churchill żył w bardzo ciężkich i burzliwych czasach. Przeżył dwie wojny światowe, zajmował najwyższe stanowiska w państwie, bywały jednak okresy, że nikomu nie był potrzebny, a kiedy nadszedł czas próby dla Wielkiej Brytanii stanął na czele rządu, który do końca walczył z nazistowskimi Niemcami. To wszystko znajdziemy w publikacji niemieckiego dziennikarza, którego biografia Churchilla z pewnością nie zawiedzie nikogo.

Kielinger prezentuje nie tylko najważniejsze wydarzenia z życia Winstona Churchilla, ale również jego dzieciństwo, rodziców, w tym bardzo surowego ojca, któremu młody Winston chciał zawsze dorównać. Niemiecki pisarz wyjaśnia nam również początki rodu, bowiem Winston wywodził się z bocznej linii arystokratycznej rodziny Spencer-Churchill. W rozdziale poświęconym rodzinie Churchilla poznajemy jego ojca, matkę oraz rodzeństwo. Autor wspomina również o kłopotach finansowych rodziny Churchillów, jego wykształceniu, pracy jako korespondent wojenny na Kubie,  służbie w armii brytyjskiej w Indiach, ale również jego udziale w wojnie burskiej, gdzie dostał się do niewoli, z której uciekł, za co był ścigany listem gończym. Wojenne przygody Churchilla, jak pisze niemiecki pisarz, miały ogromny wpływ na karierę polityczną Winstona Churchilla. Rozpoczęła się ona wraz z wyborem w 1900 roku do Izby Gmin. Od tej chwili praktycznie przez całe życie, z małą przerwą, zasiadał w brytyjskim parlamencie, odgrywając kluczową rolę w historii Anglii.

Pierwsze znaczące stanowisko Winston Churchill otrzymał podczas I wojny światowej, której sporo miejsce poświęcił Thomas Kielinger. Niemiecki pisarz szczególnie zwrócił uwagę na porażkę wojsk brytyjskich w starciu z Turkami pod Gallipoli, którą szczególnie odczuł Churchill. Jako Pierwszy Lord Admiralicji to właśnie Churchill był pomysłodawcą inwazji na Gallipoli, która zakończyła się katastrofą. Po niej mimo że Churchill opuścił rząd i wziął udział w walkach na froncie zachodnim, nie zachwiało to jego pozycją polityczną. Wręcz przeciwnie w latach dwudziestych, o czym szczegółowo pisze autor, zajmował stanowisko ministra finansów, zmienił partię, ale jego czas skończył się w 1929 roku kiedy konserwatyści, a wśród nich Churchill doznali porażki w wyborach.

Okres lat trzydziestych w życiu Winstona Churchilla autor nazwał „Latami izolacji”. Wówczas przyszły premier Wielkiej Brytanii zajmował się pisaniem książek, malarstwem, ale nigdy nie porzucił polityki. Był jednym z niewielu polityków, którzy krytykowali rząd Chamberlaina za podpisanie układu monachijskiego we wrześniu 1938 roku. Za krytykę Churchill zapłacił odrzuceniem przez społeczeństwo i krytyką polityków w Anglii. Jak się jednak okazało to Churchill miał rację. Zajęcie całej Czechosłowacji przez III Rzeszę Niemiecką, wybuch wojny niemiecko – polskiej i wreszcie wypowiedzenie przez Wielką Brytanię i Francji wojny Niemcom spowodowało, że Churchill wrócił do łask.

Kolejne więc rozdziały Thomas Kielinger poświęcił drodze na szczyt Winstona Churchilla, od pierwszego lorda admiralicji do stanowiska premiera. Krok po kroku autor szczegółowo opisuje więc jak Churchill przeciwstawił się Hitlerowi, jak montował koalicje antyhitlerowską oraz dlaczego Wielka Brytania, która jako jedyna stawiała czoła Niemcom do czerwca 1941 roku, po wkroczeniu do wojny Związku Radzieckiego i Stanów Zjednoczonych, nie miała wpływu na decyzję swych potężniejszych sojuszników. Niemiecki pisarz analizuje również trudne decyzji Churchilla wobec sojuszników, zwłaszcza Francji, decyzje podejmowane wobec Polski, jak te w Teheranie i Jałcie, gdzie Polskę oddano pod protekcję Stalina oraz jak w końcowej fazie wojny Churchill stał się zagorzałym przeciwnikiem przywódcy Związku Radzieckiego.

Niemiecki dziennikarz sporo miejsca poświęcił również okresowi kiedy Churchill stracił urząd premiera i ponownie na niego wrócił, a więc od 1945 do 1951 roku, stosunkom ze Stanami Zjednoczonymi, Francją i koloniami brytyjskimi, ale także jego ostatnim latom życia, kiedy był świadkiem, gdy Imperium Brytyjskie zaczęło się rozpadać. Temat ten jest szczególnie ważny, tym bardziej, że to właśnie Winston Churchill stawiając czoła Hitlerowi ratował jedność Imperium, które w schyłkowym okresie jego życia zaczęło upadać.

Podsumowując publikację niemieckiego pisarza i dziennikarza Thomasa Kielingera można powiedzieć tylko jedno – Bestseller!!! Dawno nie czytałem tak świetnej publikacji – biografii, w której autor zawarł tak wiele cennych uwag, faktów i ciekawostek związanych z życiem jednego z najważniejszych przywódców w XX wieku.

Autor: Thomas Kielinger;
Tytuł: „Późny bohater. Winston Churchill”;
Wydawca: Wydawnictwo Bellona;
Rok i miejsce wydania: Warszawa 2018;
Liczba stron: 399;
Cena: 44,90 zł;
Książkę można zakupić u WYDAWCY

Bestseller!!! Wyjątkowo Polecam!!!