Była jednym z najważniejszych zakładów przemysłowych w Radzionkowie

Fedrowała węgiel przez ponad 120 lat, a jej działalność miała ogromny wpływ na dzieje Radzionkowa pod koniec XIX i w XX wieku. Budowa kopalni węgla kamiennego Radzionkaugrube, czyli późniejszej KWK „Radzionków” przyczyniła się nie tylko do wzrostu liczby ludności Radzionkowa, ale również była jednym z najważniejszych zakładów przemysłowych oraz pracodawców w Radzionkowie.

Była jednym z najważniejszych zakładów przemysłowych w Radzionkowie Czytaj więcej

Huta Królewska. Była kołem zamachowym rozwoju Chorzowa

Przemysłowa historia Chorzowa nierozerwalnie związana jest z hutnictwem. O życiu miasta decydowały dwie huty: Bismarckhütte, czyli późniejsza Huta Batory oraz jedna z najstarszych polskich hut żelaza – Huta Królewska, późniejsza Huta Kościuszko.

Huta Królewska. Była kołem zamachowym rozwoju Chorzowa Czytaj więcej

Nikiszowiec – osiedle robotnicze dla górników kopalni „Giesche”

Osiedle robotnicze Nikiszowiec dla górników kopalni „Giesche” zostało wybudowane w latach 1908-1918 z inicjatywy koncernu górniczo-hutniczego Georg von Giesches Erben, a zaprojektowali je słynni kuzyni z Charlottenburga – Emil i Georg Zillmannowie

Nikiszowiec – osiedle robotnicze dla górników kopalni „Giesche” Czytaj więcej

Zabytkowe szyby KWK „Polska” – wieża Basztowa i Kozłowa w Świętochłowicach

Utworzona w 1873 roku w Świętochłowicach z połączenia pól górniczych: Bohlen, Gefall, Faustin i Hexenkessel kopalnia „Deutschland”, późniejsza KWK „Polska” fedrowała do 1995 roku, a więc przez 122 lata. Dzisiaj po kopalni pozostały dwie wieże: Basztowa i Kozłowa, które są zabytkami i od 2017 roku znajdują się na Szlaku Zabytków Techniki.

Zabytkowe szyby KWK „Polska” – wieża Basztowa i Kozłowa w Świętochłowicach Czytaj więcej

List do Wiesbaden… Jak wpadł Jerzy Strawa, polski szpieg na usługach CIA

„Agent wywiadu USA przed sądem w Warszawie”, „Proces amerykańskiego szpiega”, „Zeznania szpiega przed sądem” czy „Prokurator żąda śmierci”. Tak pod koniec 1967 roku rozpisywała się na Śląsku Trybuna Robotnicza, która relacjonowała przebieg rozprawy polskiego szpiega na usługach CIA Jerzego Strawy

List do Wiesbaden… Jak wpadł Jerzy Strawa, polski szpieg na usługach CIA Czytaj więcej

Wydobywała węgiel ponad 100 lat. KWK „Andaluzja”

Choć fedrowano w niej węgiel przez ponad 100 lat, dzisiaj po Kopalni Węgla Kamiennego „Andaluzja” w Brzozowicach-Kamieniu /dzielnica Piekar Śląskich/ pozostała tylko pamiątkowa tablica. Powstała w 1912 roku kopalnia została zlikwidowana do 2014 roku, jednak w swoich latach świetności, które przypadły na lata siedemdziesiąte XX wieku wydobwała rocznie ponad 4 mln ton węgla.

Wydobywała węgiel ponad 100 lat. KWK „Andaluzja” Czytaj więcej

Recenzja książki Sławomira Leśniewskiego „Na Moskwę”

Historia konfliktów polsko – rosyjskich sięga odległych czasów i wielokrotnie była temat publikacji. Jednym z nich, a zaraz jednym z najbardziej znanych w czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów był konflikt na początku XVII wieku i okres tzw. wielkiej smuty po śmierci cara Iwana Groźnego.

Recenzja książki Sławomira Leśniewskiego „Na Moskwę” Czytaj więcej

Wojenni dowódcy – generał Władysław Anders

Generał Władysław Anders, uczestnik I i II wojny światowej, wojny obronnej w 1939 roku, a także dowódca Wojska Polskiego na terenie Związku Radzieckiego oraz 2. Korpusu Polskiego, którego żołnierze 18 maja 1944 roku zdobyli Monte Cassino we Włoszech otwierając aliantom drogę na Rzym. To jeden z najbardziej znanych polskich dowódców z czasów II wojny światowej.

Wojenni dowódcy – generał Władysław Anders Czytaj więcej

Przemysł II i Henryk Walezy. Panowali zaledwie kilka miesięcy

O polskich królach można pisać wiele. Nie brakuje ciekawostek związanych z ich życiem osobistym, panowaniem, ale również okolicznościami koronacji i śmierci. A czy wiecie, który z nich panował najkrócej? W polskiej historii było dwóch władców, którzy swoje rządy sprawowali w Polsce zaledwie kilka miesięcy!

Przemysł II i Henryk Walezy. Panowali zaledwie kilka miesięcy Czytaj więcej

Scroll to Top