Consolidierte Oehringen Grube. Historia KWK „Sośnica”

Historia Kopalni Węgla Kamiennego „Sośnica” w Gliwicach sięga czasów I wojny światowej, gdy w październiku 1917 roku wydobyto pierwszą tonę węgla w kopalni. Lata powojenne to okres rozbudowy kopalni i konsolidacji jej pól górniczych /w 1922 roku pola górnicze zostały połączone, a kopalnia otrzymała nazwę Consolidierte Oehringen Grube/.

Consolidierte Oehringen Grube. Historia KWK „Sośnica” Czytaj więcej

KWK „Gliwice” – dawniej fedrowano tam węgiel, a dzisiaj działa tutaj Centrum Edukacji i Biznesu

Tereny pod dawnej KWK „Gliwice” to doskonały przykład, jak powinny być zagospodarowane budynki i tereny pokopalniane, a prawdziwą ozdobą Nowych Gliwic są zrewitalizowane budynki dawnej cechowni i maszynowni, które zostały zaprojektowane przez słynnych niemieckich architektów: Emila i Georga Zillmannów

KWK „Gliwice” – dawniej fedrowano tam węgiel, a dzisiaj działa tutaj Centrum Edukacji i Biznesu Czytaj więcej

Kopalnia „Saturn” w Czeladzi. Przykład udanej rewitalizacji terenów pokopalnianych

Po likwidacji Kopalni Węgla Kamiennego „Saturn” w Czeladzi w 1996 roku pozostało wiele poprzemysłowych obiektów, które znalazły nowego nabywcę – Miasto Czeladź.

Kopalnia „Saturn” w Czeladzi. Przykład udanej rewitalizacji terenów pokopalnianych Czytaj więcej

Huta srebra i ołowiu Friedrichshütte w Strzybnicy. Jej twórcą był hrabia Reden

Koniec XVIII wieku był dla Tarnowskich Gór przełomowym okresem w historii miasta. Odkrycie i wznowienie bogatych rud srebra i ołowiu przyczyniło się do przemysłowego rozwoju miasta, gdzie w 1786 roku w Strzybnicy /dzisiaj dzielnica Tarnowskich Gór/ rozpoczęła działalność z inicjatywy zasłużonego dla rozwoju przemysłu na Górnym Śląsku hrabiego Fryderyka Wilhelma von Redena Królewska Huta Fryderyk czyli Königliche „Friedrichshütte”.

Huta srebra i ołowiu Friedrichshütte w Strzybnicy. Jej twórcą był hrabia Reden Czytaj więcej

Pałac Ludwika Karola von Ballestrema w Kochcicach

Okazały zespół pałacowo-dworski był dawną posiadłością Ludwika Karola von Ballestrema, właściciela pobliskiej gorzelni, która powstała w 1903 roku. Neobarokowy pałac wybudowano w latach 1903-1909 w centrum rozległego parku.

Pałac Ludwika Karola von Ballestrema w Kochcicach Czytaj więcej

Zabytkowa gorzelnia w Kochcicach z 1903 roku

Nieopodal Lublińca w województwie śląskim leżą Kochcice, niewielka wieś, w której możemy zobaczyć dwa piękne zabytki, będące dziedzictwem rodu von Ballestrem. Pierwszy z nich to pochodząca z 1903 roku zabytkowa gorzelnia, która dzięki rewitalizacji odzyskała swój dawny blask.

Zabytkowa gorzelnia w Kochcicach z 1903 roku Czytaj więcej

Poznaj raporty niemieckich generałów z walk na froncie wschodnim

„Front wschodni. Walczyliśmy w piekle – raporty niemieckich generałów” to publikacja, która w pełni oddaje cały tragizm walk na froncie wschodnim, gdzie starły się podczas II wojny światowej dwie ówczesne potęgi militarne: III Rzesza i Związek Radziecki. Była to zupełnie inna wojna, niż ta, którą dotąd znali niemieccy oficerowie i żołnierze. Po szybkich zwycięstwach w Polsce, Francji, a także na Bałkanach, Wehrmacht zderzył się z Armią Czerwoną i mimo że początkowo odnosił sukcesy na niespotykaną dotąd skalę, każdy kolejny rok wojny przynosił coraz więcej strat.

Poznaj raporty niemieckich generałów z walk na froncie wschodnim Czytaj więcej

KWK „Klimontów”. Zmienna historia sosnowieckiej kopalni

Kopalnia Węgla Kamiennego „Klimontów” w Sosnowcu powstała w latach 1904 – 1908 początkowo jako część KWK „Niwka”, zaś od 1908 roku stanowiła osobny zakład górniczy. W kolejnych latach doszło do powstania drugiej kopalni „Klimontów II”, która rozpoczęła działałność w 1913 roku.

KWK „Klimontów”. Zmienna historia sosnowieckiej kopalni Czytaj więcej

Czy wiesz, że Polska była jednym z największych krajów Europy?

Granice i terytorium Polski zmieniały się na przestrzeni wieków. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego 1 stycznia 2024 roku powierzchnia Rzeczypospolitej Polskiej wynosiła ok. 313 933 km kw, jednak w 1618 roku obszar Rzeczypospolitej Obojga Narodów był ponad trzykrotnie większy

Czy wiesz, że Polska była jednym z największych krajów Europy? Czytaj więcej

Scroll to Top