Żnin – średniowieczne miasto będące perełką województwa kujawsko-pomorskiego

To jedno z najpiękniejszych miast w województwie kujawsko-pomorskim. Żnin, miasto średniowieczne, które ponad 760 lat temu otrzymało prawa miejskie, to miejsce pełne zabytków i atrakcji. Wśród nich są nie tylko: Żnińska Kolej Wąskotorowa, zabytkowa baszta na Rynku, ale również Muzeum Ziemi Pałuckiej i oczywiście zrewitalizowana dawna Cukrownia Żnin, która dzisiaj pełni rolę konferencyjno-wypoczynkowo-gastronomiczną.

Gotycka wieża wzniesiona na przełomie lat 1447-1500, fot. Tomasz Sanecki

Żnin położony jest w południowo-zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego, jednak w obrębie krainy historyczno – etnograficznej znajduje się na Pałukach, a więc na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Krajny. Warto dodać, że pierwsza wzmianka o Żninie pochodzi z Bulii Gnieźnieńskiej wystawionej przez papieża Innocentego II z 7 lipca 1136 roku dla metropolity Jakuba ze Żnina. Dla Żnina kluczowe były jednak dwie daty. 1234 rok, gdy książę Władysław Odonic zrzekł się praw do kasztelanii żnińskiej na rzecz arcybiskupa Janusza oraz 1262 rok. Książę Bolesław Pobożny zrzekł się immunitetu sądowego i gospodarczego, co oznaczało, że arcybiskup mógł planować osadnictwo według własnego uznania. Dzięki temu w 1263 Żnin otrzymał prawa miejskie w formie lokacji na prawie magdeburskim.

W granicach Polski Żnin pozostawał do 1774 roku, co było efektem pierwszego rozbioru Rzeczypospolitej z 1772 roku. Do Polski miasto powróciło w styczniu 1919 roku.

Co warto zobaczyć w Żninie?

Przede wszystkim będąc w Żninie warto skorzystać ze Żnińskiej Kolei Wąskotorowej, która powstała w 1894 roku, a obecny szlak kolei wiedzie od Żnina przez Wenecją, Biskupin do Gąsawy. W mieście warto odwiedzić Muzeum Ziemi Pałuckiej, a także średniowieczną gotycką wieżę, która została wzniesiona w latachh 1447-1500. Była ona siedzibą władz miejskich, a co ważne nie pełniła funkcji militarnych, lecz reprezentacyjne oraz świadczyła o bogactwie miasta. Obecnie znajdują się w niej: Zbrojownia, sala poświęcona odkryciom archeologicznym w mieście, sala Rady Miejskiej, sala z rekonstrukcją skarbca miejskiego oraz niedostępne IV piętro, w którym znajduje się mechanizm założonego w XVIII wieku zabytkowego zegara.

Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć to zrewitalizowane obiekty po dawnej Cukrowni Żnin. Działała ona w latach 1894 – 2004 i była przez wiele lat największym pracodawcą w regionie. Jej bogata historia rozpoczęła się w 1893 roku od decyzji żnińskich ziemian o budowie fabryki cukru i powstania pierwszej kampania cukrowniczej – Zuckerfabrik Znin.

W 2004 roku zakończono produkcję cukru w Cukrowni Żnin, a jedenaście lat później, w 2015 roku grupa Arche S.A. zakupiła Cukrownię i w 2017 roku rozpoczęła przekształcanie fabryki w obiekt konferencyjno-wypoczynkowo-gastronomiczny, który dzisiaj jest jedną z perełek postindustrialnego przemysłu na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Przewijanie do góry