Kopalnia Soli w Bochni w województwie małopolskim jest najstarszą, bo pochodzącą z 1248 roku kopalnią soli kamiennej w Polsce. Wydobycie w kopalni trwało aż do 1990 roku, gdy podjęto wówczas decyzję o zakończeniu wydobycia i otwarciu kopalni dla turystów. W 2013 roku Kopalnię Soli w Bochni wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Początki Kopalni Soli w Bochni sięgają 1248 roku. Sól jako jeden z najbardziej pożądanych minerałów, dodatek do potraw oraz artykuł spożywczy, a także środek konserwujący odgrywała bardzo ważną rolę w gospodarce. Szczególną uwagę na kwestię wydobycia soli zwrócił król Polski Kazimierz Wielki, który w 1368 roku wydał tzw. Statut Żupny. Regulował on organizację żup solnych i zasady sprzedaży soli. Ponadto regulował także strukturę administracyjną kopalni soli, jej dystrybucję oraz obowiązki pracowników kopalni. Warto podkreślić, że sól i jej wydobycie miało ogromne znaczenie dla gospodarki monarchii, stanowiąc poważny zasób skarbca królewskiego.
W kolejnych wiekach kopalnia przeżywała rozkwit, powstały nowe szyby kopalniane, kopalnia była rozbudowywana, a wydobycie soli w XV i XVI wieku podobnie, jak w średniowieczu miało ogromne znaczenie dla skarbca królewskiego. Sytuacja zmieniła się w XVII wieku w wyniku licznych wojen, w których uczestniczyła Polska. Pogłębiający się kryzys dotknął również Kopalnię Soli w Bochni i dopiero za czasów Augusta II Mocnego w kopalni rozpoczęto zmiany mające wpływ na wydobycie soli w kopalni.
Po I rozbiorze Polski w 1772 roku, Bochnia wraz z kopalnią znalazły się w granicach monarchii Habsburgów. Do Polski miasto oraz kopalnia powróciły dopiero w 1918 roku, a wydobycie prowadzono aż do 1990 roku, kiedy zakończono eksploatację soli i otwarto kopalnię dla turystów.







Szyby kopalniane
Najstarszymi szybami kopalnianymi w Kopalni Soli w Bochni były szyby „Sutoris” i „Gazaris”. Następne szyby powstały w XV i XVI wieku: „Regis”, „Bochneris” oraz „Campi”, dzięki którym zwiększyło się wydobycie w kopalni. Dzisiaj szyb „Campi” jest szybem, z którego turyści korzystają zjeżdżając w głąb kopalni prawdziwą górniczą windą, zaś kuracjusze Kopalni Soli w Bochni korzystają ze zjazdu szybem „Sutoris”.
Warto dodać, że po zjeździe w głąb kopalni, turyści przesiadają się do podziemnej kolejki, zwiedzają liczne chodniki i komory, ale także mogą skorzystać z podziemnej restauracji oraz popłynąć łodziami, bowiem komora nr 81 zalana jest częściowo solanką, a przeprawa łodziami funkcjonuje na długości około 120 metrów.







