Wiedeń 1683. Rok, który zdecydował o losach Europy

Bitwa pod Wiedniem w 1683 roku była przełomowym wydarzeniem w historii Europy nowożytnej. Wiele skazuje na to, że gdyby nie odsiecz wiedeńska króla Jana III Sobieskiego wojska tureckie pod wodzą Kary Mustafy zdobyłyby stolicę Austrii, a tym samym realnie zagrożone byłoby chrześcijaństwo w Europie. Po Austrii bowiem kolej przyszłaby na Polskę. Odsiecz wiedeńska to wspaniała karta historii Polski, jednak nie została wykorzystana przez polskiego króla, który mimo że pobił Turków pod Wiedniem nie potrafił zniszczyć armii osmańskiej i zdobyć dla swojego syna – Jakuba jednego z księstwa naddunajskich. Historię bitwy, całej wojny, jej przyczyn i skutków, a także uczestników wielkiej bitwy, która zmieniła losy Europy opisał austriacki historyk Johannes Sachslehner w publikacji „Wiedeń 1683. Rok, który zdecydował o losach Europy”.

Książka ma charakter kalendarza, bowiem autor począwszy od 1 stycznia 1683 roku relacjonuje wydarzenia związane z przygotowaniami, przebiegiem i skutkami bitwy pod Wiedniem, która zakończyła się 12 września szarżą polskiej husarii i rozbiciem wojsk osmańskich. Johannes Sachslehner przedstawiając tło historyczne osmańskiej wyprawy, zwraca szczególną uwagę na istniejące różnice między krajami chrześcijańskimi w Europie, zwłaszcza Austrii i Francji, która nie tylko nie udzieliła poparcia oblężonemu Wiedniowi, ale wręcz „po cichu” wspierała Turków. Autor uwidacznia nam konflikty na Węgrzech, gdzie dochodziło do sporów katolików z ewangelikami, próbami kontrreformacji na terenach Siedmiogrodu oraz oporem ludności cywilnej, która niejednokrotnie obwiniała władze kościelne za terror, jaki prowadzony był na ziemiach cesarstwa przez sojuszników armii osmańskiej.

Austriacki historyk nie skupił się jednak tylko na kwestiach wojennych, ale również poruszył temat ochrony przez wybuchem epidemii w oblężonym Wiedniu, kwestię zaopatrzenia miasta w wodę i żywność /w tym spekulacje cen/, sprawę ucieczki cesarza Leopolda I z Wiednia, jak również wszechobecnych gwałtów i mordów, jakie miały miejsce zarówno ze strony Turków, jak również sprzymierzonych z nimi Tatarów. Autor opisując ten temat zwrócił również uwagę, że obydwie strony konfliktu nie stroniły od brutalności, gwałtów, rabunków i morderstw. Szczególnie przerażające są opisy okaleczania i morderstw, jakich dokonywali Tatarzy na dzieciach i kobietach. Przykłady zbrodni przytoczone przez Johannesa Sachslehnera są niejednokrotnie wstrząsające, a jednym z nich może być opis topienia bezbronnych dzieci czy wielokrotnych gwałtów na kilkunastoletnich dziewczynach.

W publikacji austriacki historyk ze szczegółami opisał cały przebieg oblężenia Wiednia, ilość ofiar, oddziały, jakie wzięły udział zarówno w próbach zdobycia miasta, jak również te, które go broniły, ale również ukazuje nam dowódców odgrywających kluczową rolę w zwycięskiej odsieczy. Szczególnie cenne opisy wiążą się również z zachowaniem cesarza Leopolda I, który nie okazał należytego szacunku Janowi III Sobieskiemu i jego synowi, co wywołało niechęć i pretensje polskiego władcy do Austriaków. Autor opisując wydarzenia związane z dalszymi walkami wojsk polskich i cesarskich na Węgrzech, nie zapomniał również o głównym bohaterze wojsk osmańskich – Karze Mustafie, który na rozkaz sułtana Mehmeda IV został zamordowany.

Publikacja  Johannesa Sachslehnera to historia 365 dni 1683 roku, które zmieniły losy całej Europy.  Książka przedstawia nie tylko losy najeźdźców, obrońców, ale również ukazuje codzienną politykę skłóconych władców chrześcijańskich, którzy byli o krok od klęski. Austriacki historyk ukazał także życie codzienne w mieście, problemy mieszkańców oraz straty, jakie odniosły walczące strony, nie wyłączając z tego ludność cywilną, która najbardziej ucierpiała podczas wojny.

Autor: Johannes Sachslehner;
Tytuł: „Wiedeń 1683. Rok, który zdecydował o losach Europy”;
Wydawca: Wydawnictwo Znak;
Miejsce i rok wydania: Kraków 2018;
Liczba stron: 414;
Cena: 30,53 zł;
Książkę można zakupić w WYDAWNICTWIE

Szczególnie Polecam!!! Rewelacyjna publikacja!!!