Widziałem oblężenie Warszawy – nieznany dziennik

Dziennik wojenny z Polski był jedyną rzeczą, którą 23 października 1939 roku zgłosił do oclenia w porcie Newcastle – on – Tyne Alexander Polonius. Przypłynął on statkiem z Bergen po długiej podróży z oblężonej Warszawy, z której przywiózł dziennik opisujący tragedię polskiej stolicy w czasie kampanii wrześniowej w 1939 roku. Dziennik wojenny Alexandra Poloniusa to jak dobry scenariusz filmu, trzymającego od początku w napięciu. Ukazuje on całą tragedię wojny, dramatyczne wydarzenia, jakie rozgrywały się we wrześniu 1939 roku w Warszawie.

Publikacja ukazała się w Wielkiej Brytanii w 1941 roku i od razu stała się bestsellerem. Znajduje się dzisiaj w największych bibliotekach na świecie, w tym bibliotece amerykańskiego Kongresu. Po 77 latach ukazała się również w Polsce, dzięki czemu także polscy czytelnicy mogą zapoznać się z nim. Ukazuje on prawdziwy obraz życia w atakowanej Polsce i obleganej stolicy.  Dziennik oparty o wieści i pogłoski, które w oblężonej Warszawie miały kolosalne znaczenie ze względu na brak dostępu do bieżącej informacji, jest tym samym żywym zapisem tego, czego doświadczyły tysiące cywilów w oblężonym mieście, skazanym na zniszczenie.

Autor swój dziennik rozpoczął od podróży do Warszawy, wplatając w tą opowieść informacje o wydarzeniach, jakie rozgrywały się wówczas w Europie, a więc zagrożeniu wojną, które zbliżało się z każdym sierpniowym dniem. Polonius opisuje również swój pobyt w Polsce przeplatając poszczególne dni pobytu w kraju informacjami o wydarzeniach politycznych, jakie rozgrywały się w przedwojennej Polsce. Polonius opisuje wycieczkę doliną Dunajca i próbę dojazdu do Warszawy, do której dotarł 28 sierpnia, gdzie czuło się już wojenną atmosferę.

Szok, niedowierzanie i dezinformacja. Tak można opisać pierwsze godziny i dni wojny, która wybuchła 1 września 1939 roku. Alexander Polonius ze szczegółami opisuje to, co działo się w Warszawie – panika, ewakuacja ministerstw, przygnębienie mieszkańców, ale również nadzieja, że nasi sojusznicy Francja i Wielka Brytania odwrócą losy wojny. Z pamiętnikami uwidacznia się jednak pogarszająca z każdym dniem sytuacja naszych wojsk i całego kraju. Opis ostrzeliwanej Warszawy pokazuje nam całą tragedią polskiej stolicy, w której z każdym dniem rosła liczba zmarłych i zaginionych warszawiaków oraz ilość zniszczonych budynków, dawniej będących chlubą tego miasta. Wszechobecna śmierć, głód, brak wody, nieustanny ostrzał artyleryjski był codziennością ostatnich dni obrony Warszawy. Polonius oddając swoje wspomnienia w dzienniku wręcz przenosi czytelnika w wir tragicznych wydarzeń, jakie rozgrywały się we wrześniu 1939 roku w polskiej stolicy.

Kolejnym etapem pobytu w Polsce, była decyzja Alexandra Poloniusa o ucieczce z naszego kraju. Ze wspomnień autora widać wyraźny obraz polskich żołnierzy, dla których myśl o kapitulacji, zrzucenia munduru i walki o wolną Polskę daleko poza jej granica był nie tylko przygnębiający, ale również wielu z nich nie dopuszczało do siebie myśli o tym, że lada dzień Polska zniknie z mapy Europy. Brawurowa ucieczka Poloniusa na Łotwę, skąd nasz bohater dalej popłynął ku wolności to również historia, która nadaje się na dobry film. W opisach autora nie brakuje nagłych zwrotów akcji, walki o życie, ale przede wszystkim codziennych zmagań setek, tysięcy Polaków próbujących uciec ze zniewolonej Polski.

Czytelnik sięgając po pamiętnik Alexandra Poloniusa spotka się z całym okrucieństwem wojny, ogromnymi zniszczeniami, śmiercią, ale również życzliwością ludzką, która uwidoczniła się w trakcie przełomowych chwil we wrześniu 1939 roku. Autor przeżył koszmar w obleganej Warszawie, a następnie narażając życie zdołał uciec do Wielkiej Brytanii, gdzie podzielił się swoimi wspomnieniami, które po 77 latach ukazały się w naszym kraju. Dla polskich historyków, ale również każdego, kto interesuje się II wojną światową i sięgnie po publikację Poloniusa z pewnością będzie to publikacja przełomowa. Jego książka to przecież żywy pamiętnik człowieka, który przeżył piekło.

Autor: Alexander Polonius;
Tytuł: „Widziałem oblężenie Warszawy”;
Wydawca: Wydawnictwo Rebis;
Miejsce i rok wydania: Poznań 2018;
Liczba stron: 409;
Cena: 43,92 zł;
Książkę można zakupić w WYDAWNICTWIE

Szczególnie Polecam!!!