Torbjorn Faerovik "Mao Zedong. Cesarstwo cierpienia"

Przywódca komunistycznych Chin, przez jednych uwielbiany i uważany za twórcę potęgi Państwa Środka, z kolei przez innych oskarżany o największe zbrodnie w dziejach ludzkości, gdzie za jego rządów miało zginąć ponad 50 mln ludzi. Kim był Mao Zedong, jak doszedł do władzy, w jaki sposób rządził Chinami, doprowadzając do śmierci miliony swoich rodaków? To wszystko znajdziemy w publikacji norweskiego historyka i pisarza Torbjorna Faerovika, którego praca z pewnością zaciekawi każdego, kto zainteresowany jest historią nie tylko Chin, ale wpływem tego państwa na świat w drugiej połowie XX wieku.

Książka norweskiego historyka przede wszystkim obnaża politykę Mao Zedonga i Państwo Środka. Autor ukazuje nam zbrodnie komunistycznego reżimu w Chinach, gdzie na ołtarzu rewolucji Mao złożono kilkadziesiąt milionów istnień ludzkich. Faerovik opisując wprowadzane reformy przez przywódcę Chin jednocześnie ukazuje ich fatalne skutki dla społeczeństwa. Już pierwsze lata rządów Mao /1949 – 1953/ są dowodem na fatalne błędy, jakie popełniono między innymi wskutek reformy rolnej, w trakcie której według różnych szacunków historyków zginęło nawet około 3 mln Chińczyków. Kolejny fatalne pomysły chińskiego przywódcy, jak polityka Wielkiego Skoku kosztowała życie dziesiątki milionów Chińczyków, którzy stali się ofiarami chorej ideologii i systemu stworzonego przez Mao Zedonga. Mimo ofiar reżimu Mao, bezkrytycznie podchodzono do jego osoby, jak również jego ideologie przyjmowano w innych państwach nawet europejskich - wiązało się to z doskonałym zafałszowaniem tego, co działo się w Państwie Środka. Dzisiaj jednak w świetle wielu faktów, w tym zbrodni, jakie zostały ujawnione w związku z rządami Mao należy skrupulatnie rozliczyć przywódcę Chin, który okazał się największym zbrodniarzem w dziejach ludzkości.

Opisywane w książce norweskiego historyka wydarzenia z okresu rządów Mao Zedonga ukazują nie tylko wszystkie zbrodnie, jakie miały miejsce w Chinach, ale również całą obłudę tego państwa. Kraj mieniący się dobrobytem, pokojem, tolerancją, w rzeczywistości był obozem pracy, gdzie każdy sprzeciw wobec władzy kończył się więzieniem, a niejednokrotnie śmiercią. Ile osób zaginęło, ma bezimienne groby, a ich bliscy do dziś nie wiedzą, co stało się z nimi – tego nie jesteśmy w stanie ustalić. Chiny mimo iż są zupełnie innym państwem niż jeszcze dwadzieścia, trzydzieści lat temu wciąż nie potrafią rozliczyć się ze zbrodni. Nic dziwnego, tym bardziej, że w kraju tym wciąż wykonywane są egzekucje, a władze państwowe starając się ukryć niewygodną prawdę nie szczędzą sił i środków by zapobiegać przedostaniu się poza granice kraju jakichkolwiek informacji dotyczących zbrodni i niewygodnych faktów. Mimo to cały świat poznał prawdę o zbrodniach, jakie popełniono za czasów Mao Zedonga, a publikacja norweskiego historyka Torbjorna Faerovika jest na to dowodem.

Autor ukazuje jednak również jak zafałszowana została historia w Chinach oraz jak bardzo wierzyło w nią chińskie społeczeństwo.  Faerovik ukazał  zakorzeniony w chińskim społeczeństwie mit przywódcy, który nie popełniał błędy, a za wszystkie złe decyzji odpowiedzialni byli urzędnicy, źle wykonujący jego polecenia. To powodowało wręcz, że przez bardzo długi czas Mao Zedong nie był obarczany przez Chińczyków winą za zbrodnie, jakich się dopuścił i katastrofalne błędy, prowadzące jego kraj do zapaści gospodarczej. Norweski historyk szczegółowo pokazuje także prowadzoną przez Mao politykę międzynarodową, stosunki ze Związkiem Socjalistycznym Republik Radzieckich, Stanami Zjednoczonymi, jak również innymi krajami, które wspierane były przez Chiny lub wręcz przyswajały ideologię Mao Zedonga.

Dzięki temu poznajemy wręcz niezrozumiałą politykę Chin, w których obywatele tego kraju umierali z głodu, a ich przywódca wspierał i udzielał pomocy socjalistycznej tym krajom, z którymi utrzymywał dobre stosunki. Były to nie tylko kraje „Trzeciego świata”, ale również państwa bloku wschodniego w Europie, do których eksportowano między innymi produkty żywnościowe. Jedną z ważnych kwestii poruszonych również przez autora jest stosunek do zbrodni Mao. Na całym świecie wszyscy doskonale wiedzą, jakie zbrodnie popełnione za reżimów Hitlera czy Stalina, a zupełnie inaczej ta sytuacja z postrzeganiem zbrodni Mao Zedonga w Chinach. Tą kwestię, jak również próbę walki o to, aby świat usłyszał o masowych zbrodniach w Państwie Środka za czasów reżimu Mao norweski pisarz opisał w rozdziale „Zasłona  zapomnienia”, pisząc między innymi:

„Współczesne elity władzy w Pekinie nie czynią zbyt wiele, żeby ukarać wszystkich, którzy popełnili straszne zbrodnie za czasów Mao. Chińskie sądy wydają co roku wiele wyroków śmierci za zabójstwa, gwałty, porwania czy handel narkotykami. A tymczasem ci, którzy zabijali i torturowali w czasie rewolucji kulturalnej, są przeważnie na wolności”

„Chińskie władze są bezlitosne w potępianiu Japończyków, którzy do tej pory nie przyznają się do wszystkich zbrodni popełnionych  w Chinach. Dziennik Ludowy napisał parę lat temu […] Jeśli Japonia ma się stać normalnym kraje, powinna wziąć przykład z Niemiec i popatrzeć na siebie w lustrze historii […]. Chińscy komuniści też powinni spojrzeć na siebie w lustrze historii. To, że skrzywdzili własny naród, nie sprawia, że ich zbrodnie są przez to mniejsze”

Przytoczone cytaty jasno pokazują, jaki w Chinach wciąż jest problem z ujawnieniem jakichkolwiek faktów dotyczących zbrodni popełnionych przez Mao Zedonga, które miały przecież miejsce kilkadziesiąt lat temu. Tym samym publikacja norweskiego historyka - Torbjorna Faerovika  powinna trafić w ręce każdego, kto interesuje się historią Chin i komunizmu. Autor ukazał nie tylko zbrodnicze dzieło Mao, ale także wciąż szerzony nie tylko w Chinach, ale również w innych krajach kult Mao Zedonga, zbrodniarza, który doprowadził do śmierci ponad 50 mln ludzi.

Torbjorn Faerovik - norweski historyk i pisarz. Przez wiele lat był dziennikarzem. Wyspecjalizowany w tematyce dalekowschodniej, wieloletni zagraniczny korespondent norweskiej agencji informacyjnej NTB, telewizji NRK i dziennika "Arbeiderbladet".

Autor: Torbjorn Faerovik;
Tytuł: „Mao Zedong. Cesarstwo cierpienia”;
Wydawca: Wydawnictwo Prószyński i S-ka;
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2018;
Liczba stron: 601;
Cena: 59,10 zł
Książkę można zakupić u WYDAWCY

Szczególnie Polecam!!!