Sharon Kay Penman - "Ryszard z Bożej Łaski"

Przez historyków, jak również przez samego Williama Szekspira był oczerniany i przedstawiany jako władca, któremu nieobce były zbrodnie, szaleństwo i morderstwa członków rodziny i rywali. W rzeczywistości był władcą nie tylko inteligentnym, ale potrafiącym odnaleźć się w trudnych sytuacjach, jakie zgotował mu los i jego rywale. Taki właśnie obraz przedstawia amerykańska pisarka Sharon Kay Penman w kończącej trylogię o Ryszardzie III książce „Ryszard z Bożej Łaski...”

Publikacja będąca powieścią z pewnością zaciekawi historyków interesujących się okresem drugiej połowy XV wieku w Anglii, gdzie trwały krwawe zmagania o koronę, zakończone śmiercią Ryszarda III w bitwie pod Bosworth w 1485 roku i wstąpieniem na tron Henryka Tudora. Autorka trzecią część trylogii rozpoczęła w kwietniu 1483 roku. Śmierć Edwarda IV Yorka komplikuje życie w Anglii, gdzie dochodzi do walki o władzę, z której zwycięsko wychodzi Ryszard. Wówczas rozpoczyna się cały splot wydarzeń, w których biorą udział najbliżsi Ryszarda, jak również wdowa pod Edwardzie IV – Elżbieta Woodville, Małgorzata Beaufort – matka przyszłego króla Anglii – Henryka VII Tudora, który koronę zapewnił sobie właśnie pod bitwie pod  Bosworth.

Sharon Penman opisując historię Anglii i Ryszarda na przestrzeni dwóch lat od kwietnia 1483 roku do grudnia 1485 roku ukazuje nam intrygi, polityczną walkę o władzę, spiski, ale również zupełne inne oblicze króla Anglii – Ryszarda III, któremu przypisywano najstraszniejsze zbrodnie. Autorka przedstawia nam władcę Anglii jako inteligentnego człowieka, starającego się uporać ze swoimi wrogami, jak również przeżywającego wewnętrzne tragedie związane ze śmiercią ukochanego syna Edwarda Middlehama oraz żony Anny Neville. Łącząc więc fikcję z wydarzeniami historycznymi amerykańska pisarka ujawnia nowe oblicze władcy, który zginął w bitwie z odwiecznym rywalem – Henrykiem z rodziny Tudorów.

Warto zwrócić uwagę również na notkę od autorki, która wyjaśnia dlaczego powstała publikacja poświęcona Ryszardowi III. Sharon Penman, nie tylko opisuje, jak historia niesprawiedliwe potraktowała króla Anglii, jak nieustannie oczerniano jego osobę, ale również jak zagmatwana jest historia Ryszarda, który musiał zmierzyć się w swoim życiu z wieloma przeciwnościami losu.

Sharon Kay Penman – amerykańska pisarka, autorka powieści historycznych. W latach 1986 – 1991 opublikowała rozgrywającą się w XII i XIII wieku  trylogię o książętach walijskich, a następnie w latach 1994 – 2014 cykl poświęcony Plantagenetach od Henryka II po Ryszarda Lwie Serce.

Autorka: Sharon Kay Penman;
Tytuł: „Ryszard z Bożej Łaski…”;
Wydawca: Wydawnictwo Zysk i S-ka;
Data i miejsce wydania: Poznań 2017;
Liczba stron: 407;
Cena: 39,90 zł;
Książkę można zakupić u Wydawcy

Szczególnie Polecam!!!