Raina Peter – „Adolf Hitler 1945. Koniec legendy”

Wbrew tytułowi publikacja Petera Rainy, historyka indyjskiego pochodzenia, nie została poświęcona tylko ostatnim dniom życia wodza III Rzeszy Niemieckiej. Autor w swojej pracy pokrótce zaprezentował dorosłe życie Adolfa Hitlera. Raina zaczął od ideologi, która w latach trzydziestych XX wieku ogarnęła całe Niemcy. Początki kariery politycznej, nieudana próba puczu w Monachium i wreszcie pobyt w więzieniu w Landsbergu. To tam powstało dzieło życia Hitlera „Mein Kampf”, które stało się dla milionów Niemców swoistą „Biblią”. Chcąc zaprezentować życie wodza III Rzeszy Niemieckiej, autor publikacji wprowadza czytelnika w wir najważniejszych wydarzeń, które zmieniły świat w pierwszej połowie XX wieku i ukształtowały polityczny podział świata na kolejne czterdzieści lat.

 

Historyk prezentuje wydarzenia z życia Hitlera, który zdecydował się odtworzyć swoją partię – NSDAP i dojść do władzy drogą demokratyczną. Kiedy wreszcie mu się to udało, autor pokazuje, jak Niemcy idąc za swoim wodzem przyklaskiwali mu kiedy likwidował demokratyczne urzędy i wprowadził władzę dyktatorską. To ona pozwoliła Hitlerowi rozpocząć zbrojenia, zaszczuć zachodnie mocarstwa i rozpocząć prześladowania Żydów i przeciwników reżimu najpierw w Niemczech, a potem w Austrii i Czechosłowacji.

 

W rozdziale „Złoczyńca odnosi sukcesy” Raina krok po kroku opisał wojny, jakie rozpoczął Adolf Hitler. Począwszy od Polski, a kończąc na wojnie ze Związkiem Radzieckim, która zakończyła się dla Führera klęską i śmiercią w bunkrze w Berlinie. Działania wojenne w książce indyjskiego historyka zeszły jednak na plan drugi. Autor skupił się bezpośrednio na osobie Hitlera, ukazując jego życie w Berghofie, dzień powszedni w życiu wodza III Rzeszy, jego światopogląd, stosunki z podwładnymi, a także stan zdrowia. Ta kwestia jest jedną z najciekawszych w publikacji. Osobisty lekarz Führera – Theo Morell aplikował Hitlerowi dziesiątki różnych substancji, które z jednej strony najpierw miały mu pomóc w jego dolegliwościach, zwłaszcza gastrycznych, a później podtrzymywać go przy życiu.

 

Najwięcej miejsca w swojej książce Peter Raina poświęcił jednak ostatnim dniom i godzinom w bunkrze w Kancelarii w Berlinie. Klęski Wehrmachtu na froncie wschodnim i zachodnim, zbliżająca się nieubłaganie Armia Czerwona zmusiły Hitlera do zejścia pod ziemię. W podziemnym bunkrze dowodził wojskami, które widniały już tylko na papierze. Autor skupił się jednak na sytuacji Hitlera, jego tyradom politycznym, oskarżeniom najwyższych dowódców wojskowych o zdradę, otoczeniu Hitlera, które jak Göring i Himmler go porzucili w obliczu klęski czy Goebbels i Bormann, którzy pozostali z nim do końca. Oczywiście nie mogło zabraknąć rozdziału poświęconemu Ewie Braun i ślubie, jaki zawarli w ostatnich godzinach życia, losów świty dworskiej Hitlera oraz testamentowi i samobójstwie w bunkrze. Raina minuta po minucie zaprezentował, dzięki relacjom świadków tamtych wydarzeń, co działo się w Kancelarii III Rzeszy, gdy Hitler wraz z Ewą Braun podjęli decyzję o samobójstwie. W ślad za nimi poszli inni, między innymi cała rodzina Goebbelsów, byli jednak i tacy, którzy chcieli pozostać przy życiu i starali się uciec z podziemi bunkra.

 

O jakości książki świadczy nie tylko powoływanie się autora na dokumenty archiwalne, ale przede wszystkim relacje z pierwszej ręki, a więc świadków wydarzeń z kwietnia 1945 roku. Wśród nich były sekretarski Hitlera, oficerowie SS i Wehrmachtu, którzy przeżyli, a po dostaniu się do niewoli składali zeznania, które miały dać odpowiedź: Jak zginął Adolf Hitler i Ewa Braun oraz co stało się z ich zwłokami? Peter Raina bardzo trafnie podsumował także legendę Hitlera pisząc:

 

Naród niemiecki popierał Hitlera do końca. Wspólnym celem ich marzeń było podporządkowanie sobie kontynentu europejskiego, obejmującego także tereny Związku Sowieckiego. Niemcy byli przekonani, że działania Führera uwieńczone zostaną sukcesem i dlatego posłusznie, bez zastrzeżeń go popierali”

 

...obiecane przez niego kraina Tysiącletniej Wielkiej Rzeszy Germańskiej nie przybrała odpowiednich kształtów. Teraz dopiero zaczęli stawiać pytania, jak i dlaczego tak się stało. Nagle mieli pretensje do świata, że stali się ofiarami. Nie mówiło się nic ani o ich chciwości, ani o zaborczości Führera. Przerażające jest to, że Niemcy przestali pamiętać o tym, że to oni byli sprawcami. Właśnie na tym polega legenda hitleryzmu”

 

Mimo setek publikacji na temat ostatnich dni życia Adolfa Hitlera, szczególnie polecam książkę Petera Rainy. Trafne spostrzeżenia, opisy na podstawie dokumentów archiwalnych, relacji świadków są atutem książki indyjskiego historyka. Warto ją przeczytać!

 

Autor: Peter Raina;

Tytuł: „Adolf Hitler 1945. Koniec legendy”;

Wydawca: Wydawnictwo von Borowiecky;

Data i miejsce wydania: Warszawa 2007;

Liczba stron: 218;

Cena: 30 zł;

Więcej tutaj

 

Wyjątkowo Polecam! Świetna publikacja!!!