Piotr Zychowicz - Niemcy. Opowieści niepoprawne politycznie...

Wstrząsająca książka!!! Tak w dwóch słowach można powiedzieć o publikacji Piotra Zychowicza, którą autor poświęcił najbardziej ponuremu i tragicznemu okresowi w dziejach Niemiec – rządom Adolfa Hitlera i jego partyjnych towarzyszy. To oni, jak pisze publicysta historyczny, doprowadzili nie tylko Niemcy, ale również Polskę i wiele krajów Europy na skraj zagłady.

Książka to zbiór kilkudziesięciu artykułów – wiele wcześniej nie było publikowanych – w których autor objaśnia nam, że zbrodnie popełnione przez reżim Hitlera nie byłyby możliwe bez udziału setek tysięcy zwykłych Niemców – żołnierzy, pielęgniarek, kolejarzy, lekarzy, urzędników i innych zawodów. Tym samym nie sposób, jak pisze w swojej pracy Piotr Zychowicz, zrzucić całej winy na Hitlera, Himmlera czy Göringa. Autor książki w prezentowanych artykułach próbuje odpowiedzieć na pytania związane z Holokaustem, ideą reżimu hitlerowskiego, zachowaniem się Niemców w czasie wojny, ale także na pytania związane z poczuciem winy narodu niemieckiego za sześć lat wojny, stosunku powojennych Niemiec do sprawy nazizmu i odpowiedzialności za zbrodnie, jak również jakie błędy Hitler i jego partyjni towarzysze popełnili na wschodzie, gdzie według Zychowicza wystarczyło dać wolność ujarzmionym przez Stalina narodom, a Związek Radziecki rozpadłby się jak „domek z kart”.

Nie sposób oczywiście tutaj wymienić i opisać wszystkie artykuły, jakie zawarte zostały w publikacji, jednak zwracam uwagę czytelnikom na część z nich, według mnie najciekawszych, jak również wartych przemyślenia. Wśród nich z pewnością na uwagę zasługuje pierwszy z nich, w którym Zychowicz podjął kwestię niemieckiego ludobójstwa w Afryce, gdzie władze Niemiec stworzyły pierwsze obozy koncentracyjne, w których prowadzono masową i bestialską eksterminację miejscowej ludności. Wśród kolejnych artykułów i rozmów ze znanymi historykami warto przytoczyć te związane z możliwym sojuszem niemiecko – polskim i wspólnej agresji przeciwko Związkowi Radzieckiemu, sprawę samobójstwa Rudolfa Hessa, wyroku na Reinharda Heydricha, prawdziwego oblicza Oskara Schindlera, udziału Polaków w Wehrmachcie, postaci feldmarszałka Friedricha Paulusa, ale także bezsensownej obrony Wrocławia oraz kobiet – strażniczek w obozach koncentracyjnych, a także „Domu Uciech”, który znajdował się z Auschwitz!

W kolejnych artykułach Piotr Zychowicz porusza kwestię Holokaustu podczas rozmowy z Davidem Irvingiem, omawia ją w związku z planami nazistów, którzy dopóki nie ponosili klęsk na froncie wschodnim i zachodnim, prowadzili na masową skalę emigrację Żydów, jak również stara się odpowiedzieć na pytanie co by było gdyby… Polska zawarła sojusz z Niemcami? Czy w ogóle doszłoby wówczas do zagłady Żydów?

Polski pisarz omawia również sprawy związane z aborcją w obozach koncentracyjnych, rozstrzelaniem polskich naukowców we Lwowie, wysiedlaniu Polaków z Zamojszczyzny, jak również sprawę generała Własowa i Kamieńskiego oraz tajemnicę zbrodni w Podgajach. Tym samym publikacja Piotra Zychowicza to nie tylko spojrzenie na kwestie ideologii nazistowskiej, sprawy Holokaustu, ale również próba odpowiedzi na pytania związane z błędami Hitlera związanymi z polityką wschodnią, bezsensowną eksterminacją Żydów, Polaków i innych narodowości – kwestią odpowiedzialności za nią oraz poczuciem winy wśród współczesnych Niemców.

„Niemcy” Piotra Zychowicza są trzecią, po "Żydach" i "Sowietach" książką z niepoprawnego politycznie cyklu autora „Obłędu `44” oraz „Paktu Ribbentrop – Beck”. Książka licząca prawie 500 stron zawiera, podobnie jak poprzednie części, wywiady i artykuły, które w ostatnich kilkunastu latach polski publicysta historyczny opublikował w gazetach i które chciał ocalić od zapomnienia, dlatego zdecydował się zamieścić je w książce, w której znaczną jednak część stanowią nigdy nie publikowane dotąd artykuły. W nich autor obala wiele mitów /jak między innymi ten o Clausie von Stauffenbergu, który jawi się jako bohater antyhitlerowskiego podziemia, a w rzeczywistości niczym nie różnił się od pozostałych oficerów niemieckich, którzy w czasie kampanii polskiej we wrześniu 1939 gardzili Polakami/, stara się odpowiedzieć na pytania, które do dziś interesują historyków /jak kwestia sojuszu Niemiec i Polski, zaprzepaszczonej szansy Hitlera na Wschodzie/, ale także odsłania tajemnice /m.in.: śmierci Rudolfa Hessa/ i ciekawostki /śmierć Hitlera/, które zainteresują każdego czytelnika.

Piotr Zychowicz – publicysta historyczny, absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, był dziennikarzem  „Rzeczpospolitej” i czasopisma „Uważam Rze Historia”, a także jest redaktorem naczelnym miesięcznika „Historia do Rzeczy”. Jest autorem takich książek jak: „Opcja niemiecka”, „Pakt Piłsudski – Lenin” czy „Pakt Ribbentrop – Becka”.

Autor: Piotr Zychowicz;
Tytuł: „Niemcy. Opowieści niepoprawne politycznie cz III”;
Wydawca: Wydawnictwo Rebis;
Miejsce i rok wydania: Poznań 2017;
Liczba stron: 495;
Cena: 35,92 zł;
Książkę można zakupić u WYDAWCY

Wyjątkowo Polecam! Rewelacyjna publikacja!!!