Książka Romuald Owczarka – „Zagłada Riese”

W czasie II wojny światowej w Górach Sowich rozpoczęto realizację tajnego projektu o kryptonimie „Olbrzym /niem. Riese/. Do dziś sprawa budowy kompleksu Riese wzbudza sensację nie tylko wśród poszukiwaczy tajemnic II wojny światowej, eksploratorów, ale także historyków i pasjonatów historii.

Wielu z nich zadaje sobie dwa pytania: Czym miał być kompleks Riese i dlaczego nigdy go nie ukończono? Na te pytania stara się odpowiedzieć w publikacji „Zagłada Riese” Romuald Owczarek, który wysuwa bardzo wiele ciekawych wniosków, z których jeden jest szczególnie istotny, a mianowicie, że Riese było mistyfikacją, gigantycznym i perfekcyjnie zaplanowanym przekrętem finansowym, na którym wzbogacały się największe firmy niemieckie!!!

Autor prezentując temat zagłady kompleksu Riese dotarł do archiwaliów, nieznanych dotąd dokumentów i przede wszystkim świadków. Potwierdzają one fakt, ze Riese budowane przez Organizację Todt, najlepsze i najprężniejsze firmy niemieckie nie zostało ukończone. Wielokrotnie zmieniano plany budowlane poszczególnych obiektów Riese, zmieniały się osoby kierujące budową i wreszcie dochodziło do przerw w pracach, które były niczym nieuzasadnione. Owczarek pokazuje nam również kosztorysy z budowy, opinie, plany, na których widać, jak potężnym przedsięwzięciem była budowa kompleksu. Niektóre dane są zatrważające i pokazują, że dziesiątki tysięcy ludzi zmarło w męczarniach, budując kompleksu, którego przeznaczenia tak naprawdę do dziś nie znamy!

Pasjonat historii opisuje najważniejsze miejsca związane z Riese – Osówkę, Włodarz, Walim, Wałbrzych, a także Ludwikowice Kłodzie. Autor uczula także czytelnika na różnego rodzaju opowieści dotyczące Riese, jakoby miał on służyć do prowadzenia tajnych badań nad wykorzystaniem broni magnetycznej czy innych super-tajnych broni, o których do dziś krążą legendy. Prawda jest jednak zupełnie inna. Nieukończone, zburzone, niedostępne oraz wciąż budzące strach obiekty Riese rozpalają wyobraźnię ludzi. Dzisiaj możemy wiele z tych obiektów zobaczyć, jednak pamiętajmy, że każdy z nich ma przypisane kilkanaście funkcji, jakie rzekomo miały pełnić poszczególne obiekty „Olbrzyma”. Tak naprawdę do dziś, na co zwraca uwagę autor, nie wiemy czemu miał on służyć. Najprawdopodobniej kompleks „Riese” mógł służyć na potrzeby produkcji zbrojeniowej. Autor w dość mocnych słowach podsumowuje całą budowę „Olbrzyma” pisząc:

„Ten Olbrzym, zamiast czymś zauroczyć, straszy wilgotnymi, ciemnymi wnętrzami, ziejącymi grozą hitlerowskiego terroru. Jest symbolem nazistowskiej bezmyślności budowania za wszelką cenę”

Romuald Owczarek oprócz ciekawych opisów i hipotez, zamieścił również w publikacji harmonogram prac związanych z Riese. Ponadto obala także wiele hipotez związanych z Olbrzymem, jak: produkcja broni biologicznej, badania nad bombą atomową, broń chemiczna czy broń rakietowa. Żadna z tych hipotez nie ma żadnego związku z Riese. Dlaczego? Odpowiedź znajduje się w publikacji autora. Jedno jest tylko pewne. Po przeczytaniu tej książki każdy kto uda się w tamte rejony powinien bacznie zwrócić uwagę na opowieści, jakie krążą wokół kompleksu Olbrzym.

Autor poruszył również na sam koniec sprawę Zamku Książ. Wokół niego również narosło wiele mitów i ciekawostek. Czy miał być kolejną kwaterą wojenną Hitlera? A może tam również miano prowadzić tajne badania naukowe? Po co budowano podziemne sztolnie pod zamkiem? Czemu miały służyć? Odpowiedź znajdziecie w publikacji wałbrzyskiego pasjonata historii.

Książka Romualda Owczarka powinna trafić w ręce każdego, kto ma zamiar pojechać na Dolny Śląsk i zwiedzać tamtejsze podziemia. Dzięki niej każdy czytelnik po pierwsze pozna prawdziwą historię tych miejsc, a także zwiedzając je będzie miał świadomość, ile tysięcy ludzi straciło tam życie, aby zrealizować coś, o czym do dziś nie wiemy, czemu miało służyć.

Autor: Romuald Owczarek;

Tytuł: „Zagłada Riese”;

Wydawca: Wydawnictwo Technol;

Miejsce i rok wydania: Kraków 2014;

Liczba stron: 293;

Cena: 34,64 zł;

Książkę można zakupić u Wydawcy

Wyjątkowo Polecam!!! Rewelacyjna publikacja!!!