Niemiecki as pancerny na frontach II wojny światowej

Miał zaledwie 18 lat kiedy otrzymał kartę powołania do służby w 18. batalionie pancernym w Bambergu. Już wkrótce po szkoleniu został skierowany na front, gdzie dosłużył się stopnia oficerskiego, a także wielu odznaczeń przechodząc przez piekło walk na froncie wschodnim oraz w trakcie walk pod Budapesztem. To historia niemieckiego asa pancernego – Richarda Freiherr von Rosena, który opisał krok po kroku wydarzenia, w jakich brał udział w najcięższych walkach na froncie wschodnim.

Autor we wspomnieniach ukazuje brutalność walk na wschodzie już od pierwszych dni ataku niemieckiego na Związek Radziecki w czerwcu 1941 roku. Von Rosen opisuje również ogromne zdziwienie młodych żołnierzy, którzy nie rozumieli dlaczego Rosjanie mimo agresji nie odpowiadali na niemieckie ataki, co prowadziło w krótkim czasie do zajęcia ogromnych połaci ziemi. Biorąc udział w walkach na Wschodzie młody żołnierz opisuje, jak cieszono się z łupów wojennych w postaci koszul, bielizny, koców, śpiworów, ale również z rarytasów, jakie jedli w czasie odpoczynku, a należały do nich ser i masło. Zdecydowanie jednak w książce dominują sprawy wojskowe, które von Rosen skrupulatnie opisuje. Jedną z nich jest operacja „Stary Bychów”, w której młody pancerniak o mało nie stracił życia, biorąc udział w ucieczce przez Dniepr, za co otrzymał Krzyż Żelazny II Klasy.

Richard Freiherr von Rosen oprócz walk na froncie wschodnim przedstawił także swoje wspomnienia odnośnie kursu oficerskiego w Panzertrupenschule /Szkole Wojsk Pancernych/ w Wünsdorf pod Berlinem, gdzie jako podchorąży przeszedł kompletny kurs, po którym otrzymał awans na podporucznika, po czym ponownie skierowano go na front wschodni. Wśród ważnych wspomnień młodego podporucznika są te dotyczące klęsk, jakie zaczął doznawać Wehrmacht na przełomie 1942/1943 roku. Pierwszą z nich był Stalingrad, o którym pisze von Rosen, że było to jedna z decydujących bitew II wojny światowej, która odmieniła losy wojny na Wschodzie:

„O tym wszystkim dowiedzieliśmy się właśnie od ludzi Luftwaffe. Te informacje dotknęły nas do żywego, a na zaufaniu do najwyższego dowództwa pojawiła się potężna rysa. Do tej pory byliśmy pewni, że jeśli wpadniemy w okrążenie, zostanie odcięci albo znajdziemy się w innej sytuacji pozornie bez wyjścia, nie pozostawią nas bez pomocy i ostatecznie zostaniemy wyciągnięci z opresji. Ta wiara nagle zniknęła. 6. Armia została poświęcona świadomie i całkiem bez sensu...”

„...Stalingrad stał się więc punktem zwrotnym nie tylko w rozwoju sytuacji militarnej, lecz także w naszej psychice. Odtąd nic już nie było takie jak dawniej”

Mimo tej klęski Niemcy nadal prowadzili działania ofensywne mające odmienić losy wojny na froncie wschodnim. Była nią operacja „Cytadela”. Brał w niej udział von Rosen, a jej głównym punktem była rozpoczęta 5 lipca 1943 roku batalia na Łuku Kurskim. Ta ostatnia ofensywa na Wschodzie zakończyła się klęską Niemiec, a największa bitwa pancerna w dziejach świata pod Prochorowką wyczerpała siły pancerne Wehrmachtu. Biorą udział w operacji „Cytadela" podporucznik von Rosen odniósł drugą ranę, która oznaczała dla niego przymusowy pobyt w szpitalu.

Kolejnym miejscem, w które trafił Richard Freiherr von Rosen była Francja, gdzie jego oddziały miały zatrzymać aliantów, którzy wylądowali w Normandii. Młody podporucznik po raz kolejny na własnej skórze przekonał się, jak ogromną przewagę mają alianci zachodni. Ostatnim etapem wojennym w życiu dwudziestokilkuletniego von Rosena były walki pod Budapesztem na froncie węgierskim. Tam odnosząc kolejną ranę ponownie trafił do szpitala, gdzie wkrótce zastał go koniec wojny.

Ostatnie wspomnienia von Rosena odnoszą się do czasów upadku III Rzeszy Niemieckiej, jego stosunkowi wobec śmierci Hitlera i okupacji alianckiej, a zwłaszcza francuskiej. Na co warto zwrócić uwagę czytając książkę to nie tylko szczegółowe opisy walk, sprzętu, ale także liczne fotografie, w których nie tylko przedstawiony został młody oficer, który po wojnie dosłużył się w Bundeswehrze stopnia generała majora wojsk pancernych, ale również jego przyjaciół oraz zniszczeń, jakie dokonała wojna zwłaszcza na froncie wschodnim.

Dla historyków publikacja Richarda Freiherr von Rosena to przede wszystkim bardzo ważne i cenne źródło historyczne. Autor będąc w samym środku piekła, które rozgrywało się na Wschodzie zwłaszcza podczas operacji „Cytadela”, opisał ze szczegółami wydarzenia, w których brał udział widząc niejednokrotnie śmierć swoich przyjaciół na polu walki. Mimo odniesienia aż pięciu ran  Richard Freiherr von Rosen przeżył wojnę i odnalazł wielu swoich byłych kolegów, którzy razem z nim toczyli zażarte boje na Wschodzie. Dzięki tym wspomnieniom mamy okazję poznać ze szczegółami, jak oczami żołnierza wyglądała wojna, a zwłaszcza jej bezsens, który doprowadził prawie całą Europę do upadku.

Autor:  Richard Freiherr von Rosen;
Tytuł: „Niemiecki as pancerny na frontach II wojny światowej”;
Wydawca: Wydawnictwo Vesper;
Rok i miejsce wydania: Czerwonak 2019;
Liczba stron: 463;
Cena: 27,00 zł;
Książkę można zakupić w Wydawnictwie Vesper