Nadim Gürsel - "Mehmed Zdobywca" - powieść

1453 rok przeszedł do historii Europy i świata jako jedna z najważniejszych dat, która na zawsze zmieniła oblicze chrześcijaństwa i islamu. Zdobycie Konstantynopola i upadek Cesarstwa Bizantyjskiego było bowiem nie tylko przełomowym wydarzeniem dla świata chrześcijańskiego, ale  zapoczątkowało kolejne triumfy Imperium Osmańskiego, które z roku na rok powiększało swój obszar kosztem chrześcijańskich narodów w Europie. Z datą tą wiążę się niewątpliwie osoba Mehmeda II. W historii Turcji oprócz wybitnej postaci, jaką był Sulejman Wspaniały, właśnie Mehmed II - do dziś jest uznawany za twórcę potęgi osmańskiej, a wśród historyków uważany jest za człowieka, który zmienił bieg dziejów Europy.

Jego osobą zainteresował się turecki pisarz, autor powieści i relacji z podróży Nedim Gürsel, który przybliżył nam historię sułtana – zdobywcy Konstantynopola. Swoją powieść „Mehmed Zdobywca” autor rozpoczął od wątku związanego z budową przez sułtana Mehmeda II twierdzy Bogazkesen, której celem było zablokowanie i odcięcie Bizancjum od Morza Czarnego oraz wykorzystanie zamku przed zbliżającym się oblężeniem Konstantynopola. W kolejnych rozdziałach turecki pisarz opisał epizody związane z ekspansją turecką w Europie południowej, zdobycie Konstantynopola i historię tego miasta. Wśród nich są również opowieści o straceniu wielkiego wezyra Hailego Paszy, legenda o założeniu Stambułu, a także świątyni poświęconej Mehmedowi II.

Szczególnie ciekawe opisy wydarzeń zawarł Nadim Gürsel w rozdziale poświęconym oblężeniu i zdobyciu Konstantynopola. Autor przedstawił złowieszcze znaki, jakie miały miejsce podczas oblężenia miasta, jak również wielką armatę, która miała zniszczyć mury miasta. Jak pisze Gürsel:

„Działo ciągnięte przez pięćdziesiąt par bawołów posuwało się do przodu po równinach Tracji. Chroniło je dwustu żołnierzy, maszerujących po obu jego stronach oraz szybsi niż wiatr kawalerzyści”

Opis oblężenia to codzienne zmagania wojsk cesarza Konstantyna XI Paleologa Dragazesa i armii Mehmeda II, który 29 maja 1453 roku zdobył Konstantynopol. Sułtan w glorii chwały wjechał w bramy miasta, grzebiąc tym samym potęgę Cesarstwa Bizantyjskiego.

Powieść tureckiego pisarza to nie tylko oblężenie Konstantynopola, rzeź jego mieszkańców i przekształcenie w stolicę Imperium Ośmańskiego – Stambuł, ale również burzliwe życie Mehmeda Zdobywcy, który nie stronił od drastycznych metod sprawowania władzy, zaś z drugiej strony potrafił utrzymać w ryzach swoje wojska i zmusić wyższych dowódców, wbrew ich naleganiom, do podbojów i osiągnięcia największego sukcesu w historii Osmanów.

Mimo że publikacja Nadima Gürsela to powieść, polecam ją historykom, jako wartą przeczytania książkę historyczną. W pracy tureckiego pisarza odnajdziemy bowiem wiele ciekawostek z życia sułtana Mehmeda Zdobywcy, tajemnic Konstantynopola, sułtańskiego pałacu, a także krwawych rozpraw na sułtańskim dworze, gdzie nikt nie mógł być pewny jutra.

Tytuł: Mehmed Zdobywca;
Autor: Nadim Gürsel;
Wydawca: Wydawnictwo Literackiego;
Rok i miejsce wydania: Kraków 2017;
Liczba stron: 308;
Cena: 32,30 zł;
Książkę można zakupić u Wydawcy

Szczególnie Polecam!!!