Max Hastings - Tajna wojna 1939 – 1945. Szpiedzy...

Historia wywiadu podczas II wojny światowej oraz tajnych operacji, które niejednokrotnie miały wpływ na przebieg wojny do dziś fascynuje nie tylko historyków, ale również miłośników tajnych operacji i działań wywiadów – niemieckiego i alianckiego. Publikacja „Tajna wojna 1939 – 1945. Szpiedzy, szyfry i partyzanci” Max Hastingsa to z pewnością książka, która w pełni ich zadowoli. Autor – brytyjski dziennikarz, pisarz i historyk zawarł w swojej pracy najważniejsze i najbardziej spektakularne historie i wydarzenia związane z wojną wywiadów, która odegrała kluczową rolę podczas II wojny światowej.

W publikacji czytelnik znajdzie nie tylko opisy tajnych działań wywiadów: brytyjskiego, amerykańskiego, radzieckiego i niemieckiego, ale najważniejsze postacie wywiadu, które miały decydujący wpływ na rozwój wydarzeń podczas II wojny światowej. Mimo że brytyjski historyk opis działania wywiadów rozpoczął już w latach międzywojennych, to jednak wraz z rozpoczęciem wojny światowej działania wywiadów przybrały na sile. W książce Hastingsa poznajemy takie postacie jak: Reinhard Gehlen – szef Fremde Heere Ost – Wydziału Obce Armie Wschód, dzięki któremu niemiecki Wehrmacht otrzymywał setki cennych informacji o ruchach wojsk sowieckich, Richarda Sorgego – sowieckiego agenta, który oddał wiele cennych usług Związkowi Radzieckiemu, mimo że ten ostatecznie się go wyparł, co przyczyniło się do jego tragicznej śmierci.

Wśród kolejnych postaci ze świata tajnych operacji poznajemy oczywiście szefa Abwehry – Wilhelma Canarisa, tajemniczego Cicero – Elyesa Baznę, kamerdynera ambasadora Wielkiej Brytanii w neutralnej podczas II wojny światowej Turcji, a także Waltera Schellenberga - szef wywiadu Sicherheitsdienst (SD), który należał do grona najbardziej inteligentnych szefów wywiadu walczących podczas II wojny światowej państw, a zarazem odpowiedzialnym za zbrodnie reżimu zagorzałym nazistą.

Przedstawienie najważniejszych postaci wywiadu II wojny światowej to nie jedyny ciekawostki zawarte w publikacji Hastingsa. Brytyjski historyk prezentuje spektakularne sukcesy i porażki niemieckiego wywiadu, pokazuje jak Sowieci mimo słabej kryptologii potrafili zdobywać najtajniejsze informacje, a także jaką rolę odegrał brytyjski i amerykański wywiad, w którym pierwsze „skrzypce” grał jego tajemniczy szef Allen Dulles. Autor opisuje także ludzkie historie, zwykłych żołnierzy, kryptologów, ale także cywilów, którzy pozyskiwali informacje dla służb wywiadowczych. Jak zauważy czytelnik szczególną rolę odgrywali oni w wywiadzie brytyjskim i amerykański, które potrafiły docenić ich wkład w wojenny wysiłek, zapewniając im nie tylko dyskrecję, ale przede wszystkim nagradzają ich za pomoc.

W publikacji niestety brytyjski historyk praktycznie pominął rolę Polaków i polskiego wywiadu podczas II wojny światowej. Jest to dla mnie niezrozumiałe, bowiem nasz wywiad odegrał ogromną rolę w walce z nazistowskim niemieckim reżimem. Zdawkowe informacje o Enigmie, pojedyncze nazwiska polskich agentów to jednak za mało jak na tak obszerny temat i książkę, w której Max Hastings poświęcił wiele miejsca innym wywiadom, zapominając o polskim wkładzie w zwycięstwo aliantów w 1945 roku. Zresztą nie po raz pierwszy zagraniczni historycy i dziennikarze pomijają wkład Polski w zwycięstwo i sukcesy, jakie alianci odnosili w walce z Niemcami.

Pomijając fakt, że Hastings wręcz „zapomniał” o wkładzie Polski w zwycięstwo nad Niemcami, polecam każdemu historykowi jego publikację. Opatrzona ciekawymi opisami, historiami i zdjęciami z pewnością zainteresuje czytelników, którzy w jednej publikacji otrzymali historię wojny wywiadów, która miała ogromny wpływ na wynik II wojny światowej.

Max Hastings – brytyjski historyk, dziennikarza, absolwent Oxfordu. Wydał między innymi: książki o bitwie o Anglię, wojnie o Falklandy, wojnie w Korei oraz trzy dzieła omawiające losy 2. Dywizji Pancernej SS „Das Reich” we Francji w 1944 roku.

Autor: Max Hastings;
Tytuł: „Tajna wojna 1939 – 1945. Szpiedzy, szyfry i partyzanci”;
Wydawca: Wydawnictwo Literackie;
Miejsce i rok wydania: Kraków 2017;
Liczba stron: 892;
Cena: 72,17 zł;

Książkę można zakupić u Wydawcy

Szczególnie Polecam!!!