Łuny nad jeziorami. Agonia Prus Wschodnich

Poznański dziennikarz i pasjonat historii Leszek Adamczewski odkrywa tym razem przed nami najważniejsze wydarzenia w Prusach Wschodnich pod koniec II wojny światowej. Wśród opisywanych historii są te dotyczące dramatycznych wydarzeń, jakie miały miejsce w miastach w okresie zdobywania ich przez Armię Czerwoną, tajemnic związanych z Bursztynową Komnatą, postacią Ericha Kocha czy zamachu na życie Adolfa Hitlera. Adamczewski po raz kolejny ukazuje czytelnikowi bestialstwo wojny, paniczną ucieczkę Niemców z miast Prus Wschodnich oraz żądzę zemsty, jaką pałali żołnierze Armii Czerwonej, którzy gwałcili nie tylko kobiety, ale również kilkunastoletnie dziewczyny, mordowali, rabowali i palili.

Leszek Adamczewski przedstawia historię wielu miast Warmii i Mazur, które padły ofiarą żołnierzy Armii Czerwonej. Są wśród nich Olsztyn, Kwidzyn, Elbląg, Bartoszyce, Malbork, ale przede wszystkim Królewca, miasta, w którym przecież przechowywana była Bursztynowa Komnata. Autor opisuje ucieczki ludności cywilnej przez zamarzniętą Mierzeję Wiślaną, walki o miasta w Prusach Wschodnich, gdzie niejednokrotnie walczono o każdy dom i ulicę. W publikacji jak zawsze jest wiele ciekawostek, takich jak związanych z feldmarszałkiem Hindenburgiem i losami jego sarkofagu, zamachu w Wilczym Szańcu i ostatnich godzinach Clausa von Stauffenberga, który dokonał nieudanego zamachu na życie Hitlera, fałszywej, trwającej kilkadziesiąt lat po wojnie historii o ciężkich walkach o zamek królewski w Królewcu, których faktycznie nie było oraz losach Ericha Kocha. Jego losy, mimo że krótko opisane przez autora, pokazują z jednej strony jak sprytnym był człowiek Koch, zaś z drugiej, że władze komunistyczne aż do śmierci liczyły, że Koch ujawni tajemnicę zaginionej Bursztynowej Komnaty.

Wśród informacji i ciekawostek, jakie opisuje poznański dziennikarz są również tajemnicze groby mistrzów krzyżackich w Kwidzyniu, badaniach prowadzonych w Pasłęku, raporcie Wiktora Abakumowa – szefa kontrwywiadu wojskowego SMIERSZ, syndromie Nemmersdorf, a także storpedowaniu okrętu „Wilhelm Gustloff”, co uznawane jest za największą tragedię morską w historii czy dzieje i znaczenie fortów wojennych w Giżycku i Toruniu. Jak zawsze każda z opisanych historii opatrzona jest zdjęciem, wśród których wiele jest archiwalnych, oddających to, co wydarzyło się ponad siedemdziesiąt lat temu w Prusach Wschodnich.

Warto podkreślić, że książka „Łuny nad jeziorami” była nominowana do Literackiej Nagrody Warmii i Mazur WAWRZYN 2011.

Leszek Adamczewski – poznański pisarz i dziennikarz, urodzony w 1948 roku w Szczecinie. Absolwent Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza. Autor ponad trzydziestu książek. Zadebiutował w 1992 roku „Złowieszczymi górami” i poruszonej w nich tematyce zagadkowych i tajemniczych wydarzeń z lat drugiej wojny światowej, a w szczególności losów zaginionych skarbów kultury. Od 2009 roku współpracuje z Wydawnictwem Replika. W tym czasie ukazały się między innymi bestsellerowe pozycje o wojennych losach Prus Wschodnich i Zachodnich (Dymy nad Gdańskiem), cykl książek o dziejach Kraju Warty oraz o hitlerowskich badaniach nad bronią atomową (Tajemnicza broń Hitlera), a ostatnio także, wychodzące po raz pierwszy poza ramy II wojny światowej, „Katastrofy. Zapomniane i przemilczane tragedie w powojennej Polsce”.

Tytuł: Łuny nad jeziorami. Agonia Prus Wschodnich”;

Autor: Leszek Adamczewski;

Wydawca: Wydawnictwo Replika;

Miejsce i rok wydania: Poznań 2019;

Liczba stron: 336;

Cena: 39,90 zł;

Książkę można kupić w WYDAWNICTWIE

Patronat nad książką objął Mój Historyczny Blog