Leszek Adamczewski - "Tajemnicza Broń Hitlera"

II wojna światowa zbliża się do końca. Wojska radzieckie na wschodzie już przekroczyły Odrę i szykują się do natarcia na Berlin. Z kolei na Zachodzie wojska amerykańsko – brytyjskie również wkroczyły na rdzenne ziemie niemieckie. I nagle dochodzi do nieoczekiwanych wydarzeń. Nad Moskwą i Londynem dochodzi do potężnej eksplozji, która niszczy obydwa miasta i zabija setki tysięcy osób. Nad stolicą Wielkiej Brytanii i Związku Radzieckiego doszło do eksplozji bomby atomowej, wyprodukowanej przez niemieckich inżynierów, którzy wyprzedzili o krok amerykański projekt „Manhattan”, nad którym czuwał Robert Oppenheimer – twórca amerykańskiej bomby atomowej!!!

Czy taki scenariusz był możliwy pod koniec II wojny światowej? Próbuje na to odpowiedzieć poznański dziennikarz i pisarz Leszek Adamczewski, który w swojej najnowszej publikacji „Tajemnicza Broń Hitlera”, skupił się na niemieckim programie atomowym. Wyniki jego dziennikarskiego śledztwa są zdumiewające. Niemieccy inżynierowie – fizycy, chemicy i inni specjaliści dalece byli w 1945 roku od stworzenia bomby atomowej, podobnej do tej, jaka spadał na Hiroszimę i Nagasaki w sierpniu 1945 roku, ale nie ulega wątpliwości fakt, że byli blisko osiągnięcia celu, w czym przeszkodziły im trzy błędy! Jakie? Sięgnijcie po książkę Leszka Adamczewskiego – naprawdę warto!!!

W publikacji „Tajemnicza Broń Hitlera” Leszek Adamczewski nie tylko zajmuje się bronią atomową, nad którą intensywnie pracowali niemieccy naukowcy, ale również rakietami Wernera von Brauna, a także pracami związanymi z innymi rodzajami broni, które miały odmienić losy III Rzeszy Niemieckiej w 1945 roku. Poznajemy historię odkrycia uranu i jego właściwości, naukowców zajmujących się atomem, w tym tych najważniejszych – Wernera Heisenberga, Kurta Diebnera, Otto Hahna, Paula Hartecka, Nielsa Bohra, Alberta Einsteina, Roberta Oppenheimera, Manfreda von Ardenne i wielu innych, próbą budowy reaktorów uranowych w Niemczech, a także powstaniem specjalnie na potrzeby niemieckiego programu atomowego wielkich zakładów przemysłowych, dzięki którym niemieccy naukowcy mogli prowadzić intensywne prace badawcze.

Adamczewski prezentuje czytelnikowi zakłady w Raciborzu, gdzie w czasie II wojny światowej zajmowano się między innymi produkcją grafitu, zakłady Nors Hydro w Vemork koło norweskiego Rjukanu, gdzie produkowano tlenek deuteru – ciężką wodę, a także inne fabryki i zakłady, jak te w Kowarach, Ludwikowicach Kłodzkich czy Haigerloch, które miały pracować na rzecz niemieckiego programu atomowego. Autor książki skrupulatnie omówił także błędy niemieckich naukowców przy tworzeniu reaktora uranowego, tajemnicze eksplozje na duńskiej wyspie Rugia, w Turyngii w Niemczech oraz te związane z programem V-2 Wernera von Brauna.

Poznański publicysta skupił się również na rejsie U-Boota 234, który miał przewieźć tajemniczy ładunek uranu do Japonii, podziemnych laboratoriach SS w Niemczech i na Dolnym Śląsku, przyjrzał się tajemniczym obiektom w Kamiennej Górze, Górach Sowich, ale także w Mieroszowie u podnóża Gór Suchych w Sudetach Środkowych, które zostały okrzyknięte „Niemieckim Los Alamos”. Adamczewski obala również wiele mitów, nieprawdziwych informacji dot. tajemniczych obiektów niemieckich, które dla wielu eksploratorów miały być miejscami, gdzie Niemcy tworzyli tajne bronie, a w rzeczywistości wykorzystywano je w zupełnie innym celu.

W książce Leszka Adamczewskiego pojawia się również watek mojego miasta – Bytomia. Związany on jest z Tajemnicą Szybu Południowego Kopalni Węgla Kamiennego „Preussengrube” /Prusy/, czyli po 1945 roku polskiej KWK „Miechowice”. Poznański pisarz przytacza w publikacji znaną śląskim i nie tylko czytelnikom książkę eksploratora tajemnic Bytomia Macieja Bartkowa - „Tajemnica Szybu Południowego”. Powołując się na bytomskiego autora również Adamczewski próbuje odpowiedzieć na pytanie – co na przełomie 1944/1945 robiono w szybie południowym KWK „Preussengrube”, który został zamknięty w 1934 roku. Poznański pisarz stawia w swojej książce kolejną hipotezę, jakoby w szybie południowym KWK „Preussengrube” testowano tajną broń niemiecką. Jaką? Według Adamczewskiego zamknięty szyb w 1934 roku odbudowano dziesięć lat później, w 1944 roku tylko po to, aby przeprowadzić w nim eksplozję pyłu węglowego, gdzie miano zmierzyć jego siłę i skutki. Próba ta miała się wiązać z patentem inżyniera Kurta von Hakena, który w 1939 roku zarejestrował bombę lotniczą opartą na zasadzie wybuchu pyłu węglowego. Patent ten próbował udoskonalić austriacki naukowiec Mario Zippermayer, który eksperymentował z ładunkiem wybuchowym będącym mieszaniną pyłu węglowego i ciekłego tlenu. Oczywiście jest to tylko hipoteza, jak mówi sam Adamczewski, ale warto ją odnotować i zastanowić się nad nią, bowiem gdyby do niej doszło, prawdopodobnie wybuch pyłu węglowego w nieczynnym wyrobisku nie wzbudziłby wówczas żadnego zainteresowania, a nad tym, aby projekt ten pozostał tajny z pewnością zależało niemieckim naukowcom.

Podsumowując książkę „Tajemnicza Broń Hitlera” Leszka Adamczewskiego warto odnotować, że autor powraca do tematu prac i eksperymentów prowadzonych w III Rzeszy nad bombą atomową. Prowadzi więc czytelnika do miejsc, gdzie Niemcy mieli pracować nad bronią masowej zagłady, stawiając przy tym dziesiątki ważnych pytań. Przy okazji oddziela także nieliczne fakty od wielu mitów. Dzięki temu poznajemy szczegóły dotyczące niemieckiego programu atomowego. Dla poszukiwaczy tajemnic, ale także dla historyków interesujących się programem atomowym, który miał zmienić losy III Rzeszy Niemieckiej, książka Adamczewskiego warta jest polecenia. Czytelnik z pewnością się nie zawiedzie!!!

Leszek Adamczewski - poznański pisarz, dziennikarz, urodzony w 1948 roku w Szczecinie. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, w latach 1972-2008 pracował w redakcjach „Expressu Poznańskiego”, magazynu „Tydzień” i „Głosu Wielkopolskiego” Autor bestsellerowego „Zmierzchu bogów w Posen”, a także takich książek jak: „Pierwszy błysk”, „Skarby w cieniu swastyki” czy „Podziemny skarbiec Rzeszy”.

Autor: Leszek Adamczewski;
Tytuł: „Tajemnicza Broń Hitlera”;
Wydawca: Wydawnictwo Replika;
Miejsce i rok wydania: Zakrzewo 2017;
Liczba stron: 446;
Cena: 49,90 zł;
Książkę można zakupić u WYDAWCY

Wyjątkowo Polecam!!! Świetna Publikacja!!!