Leningrad. Dzienniki z oblężonego miasta

Oblężenie Leningradu, odciętego przez wojska niemieckie przez 29 miesięcy od 8 września 1941 roku do 27 stycznia 1944 roku pochłonęło ponad milion ofiar śmiertelnych w mieście. Mieszkańcy miasta „Lenina” z jednej strony drżeli przed Wehrmachtem oblegającym dawny Sankt Petersburg, zaś z drugiej musieli się zmierzyć z wszechobecnym głodem i mrozem, który dziesiątkował mieszkańców Leningradu.

W publikacji „Leningrad. Dzienniki z oblężonego miasta” Alexis Peri sięgnęła po 125 nieopublikowanych dzienników napisanych przez ludzi uwięzionych w oblężonym mieście. Ich relacje to prawdziwy obraz tragicznych wydarzeń, jakie przez prawie 2,5 roku rozgrywały się w tym mieście.

Dramatyczna historia oblężonego Leningradu dzisiaj ponownie jest odkrywana, a przyczyniają się do tego takie publikacje, jak Alexis Peri. W czasach reżimu komunistycznego w Związku Radzieckim oblężenie Leningradu przedstawiana jako symbol oporu przed niemieckim najeźdźcom, jednak nie wspominano o setkach tysięcy osób, które zmarły z powodu głodu i zimna. Publikacja Peri zmieni to oblicze, ukazując nam jak historia była zakłamywana. Przede wszystkim dzięki relacjom bezpośrednich świadków tamtych wydarzeń możemy zobaczyć jak postrzegali sami siebie mieszkańcy Leningradu podczas tragicznych dni oblężenia, jak wyglądały ich relacje rodzinne, sąsiedzkie oraz w jaki sposób radzili sobie, aby przeżyć każdy kolejny dzień.

Wiele wspomnień, jakie przytacza autorka książki jest wręcz wstrząsających. Szczególnie dotyczą one relacji rodzinnych, czego przykładem są poniższe cytaty:

„Rodzina – jej forma, funkcjonowanie i znaczenie – uległa w czasie blokady Leningradu dramatycznym zmianom”

„Ale kiedy znajome kąty i twarze w domach zmieniały się nie do poznania pod wpływem bombardowań i głodu, wielu leningradzkich pamiętnikarzy blokady zaczęło też wyczuwać głębokie rysy w sferze rodzinnych powiązań i zobowiązań”

„Czy rodzina była w stanie przetrzymać krańcowe trudności w warunkach blokady? Odpowiedź na to pytanie zależała, zgodnie z tym, na co wskazywała Zielenska, od układów w samych rodzinach”

Tym samym jednoznacznie widać, jak zmieniały się rodzinne relacje, dochodziło wręcz do rozpadu więzi międzyludzkich w chwili, kiedy wszystko zależało od kawałka chleba oraz od tego, czy uda się przeżyć do następnego dnia. Te tragiczne opisy, które towarzyszą książce Alexis Peri są dowodem na to, jak bardzo zakłamywana była historia oblężonych mieszkańców Leningradu. Relacje osób, które przeżyły prawie 2,5-roczne oblężenie pochodzą nie tylko od pracowników uczelni, członków partii, zwykłych robotników, ale również artystów, których tak samo dotknęła tragedia oblężonego miasta „Lenina”.

Publikacja profesor Alexis Peri z pewnością odmieni postrzeganie oblężonego Leningradu przez czytelnika. W książce dzięki zachowanym wpisom w dziennikach widzimy metamorfozę ludzi, dehumanizację, ludzką obojętność nawet wśród członków rodziny, problemy medyczne, głód i wszechobecną na każdej ulicy, placu i w domach… śmierć. Autorka odzyskując utracone opowieści, które są żywymi obrazami z Leningradu, rzuca światło na jeden z najmroczniejszych epizodów II wojny światowej i walki na froncie wschodnim.

Autor: Alexis Peri;
Tytuł: „Leningrad. Dzienniki z oblężonego miasta”;
Wydawca: Wydawnictwo Znak Horyzont;
Miejsce i rok wydania: Kraków 2019;
Liczba stron: 443;
Cena: 40,73 zł;
Książkę można zakupić w WYDAWNICTWIE ZNAK HORYZONT