Juan Vazquez Garcia – „Afrika Korps. Żołnierze Rommla”

Erwin Rommel to jeden z najbardziej znanych dowódców II wojny światowej. Niepokorny generał wsławił się w kampanii francuskiej w 1940, kiedy jego dywizja pancerna parła naprzód przez całą Francję, zyskując sobie miano „Dywizji Duchów”. Kiedy sojusznik III Rzeszy Niemieckiej – faszystowskie Włochy pod wodzą Benito Mussoliniego rozpoczęły ofensywę w Afryce Północnej przeciwko Brytyjczykom doszło do tragedii. Wojska brytyjskie zaczęły spychać Włochów, którzy nie potrafili ich powstrzymać. Pozycja Mussoliniego znacznie osłabła, ale na ratunek przyszedł wiernemu sojusznikowi – Adolf Hitler, który posłał do Afryki Północnej swojego najlepszego generała Erwina Rommla. Dla niego była to kolejna wojenna przygoda. Do swojej żony Lucie, Rommel pisał:

„Poszedłem do Kwatery Głównej, gdzie powiadomili mnie o moim nowym zadaniu, a potem byłem na spotkaniu z Führerem. Sprawy toczą się bardzo szybko… Tak więc nasz urlop jeszcze raz musimy odłożyć. Ale martw się, w końcu się ziści. Moja nowa robota ma naprawdę znaczenie”

Tak rozpoczynała się historia Lisa Pustyni. Swoimi dokonaniami w Afryce Północnej zadziwił niemiecką generalicję i świat, który zaczął się obawiać Rommla, będącego dla Hitlera i narodu niemieckiego uosobieniem zwycięstwa.

Historię Erwina Rommla i jego udział w walkach w Afryce Północnej począwszy od sukcesów, aż do całkowitej klęski, do jakiej doszło pod El Alamein, opisał hiszpański autor Juan Vazquez Garcia. Jego publikacja ma formę albumu, w którym Garcia pokazuje nie tylko uzbrojenie, mundury, walki, operacje wojenne, ale także najważniejsze postacie związane z walkami w Afryce Północnej. Barwne ilustracje, zdjęcia i przejrzyste mapy z pewnością zachęcą czytelnika do wnikliwiej analizy tej publikacji, która została podzielona na kilka części..

Na początku Juan Garcia prezentuje siły brytyjskie oraz podjęcie przez Rommla zdecydowanych działań ofensywnych, które umożliwiły mu odrzucenie o setki kilometrów oddziałów brytyjskich. Dalej autor skupił się na pierwszej próbie zdobycia Tobruku przez wojska Deutsches Afrika Korps, udziałowi Abwehry w walkach na pustyni oraz prezentacji postaci Erwina Rommla – dowódcy DAK i jednego z najlepszych strategów II wojny światowej.

Rozdział trzeci to opis operacji Crusader, a więc poświęcony kontrofensywie brytyjskiej, dzięki której udało się wojskom alianckim odblokować Tobruk i zahamować postępy wojsk niemieckich. Mimo sukcesu Brytyjczyków Rommel nie poddał się i jak pokazuje Garcia przystąpił do zdecydowanej ofensywy, zakończonej nie tylko zwycięską bitwą pod Gazalą, ale zdobyciem Tobruku. Zwycięstwo pod Tobrukiem mimo że nie miało większego znaczenia militarnego, bezwzględnie było sukcesem politycznym, wykorzystanym przez propagandę niemiecką. Dla Hitlera i narodu niemieckiego Erwin Rommel stał się „Bogiem wojny”, symbolem zwycięstwa i człowiekiem, który jest w stanie poprowadzić Niemcy ku zwycięstwu. Nagrodą dla niezwyciężonego generała był awans na feldmarszałka. Okazało się jednak, że było to ostatnie zwycięstwo Rommla. Jak pokazuje nam autor czekał go już wkrótce koszmar pod El Alamein, który zakończył się dla Deutsches Afrika Korps upadkiem.

Opisy bitwy pod El Alamein zostały przedstawione w dwóch osobnych rozdziałach. Juan Garcia podejmując pierwszą bitwę pod El Alamein uznał ją za punkt zwrotny. Bitwa ta uniemożliwiła wdarcie się wojskom niemiecko-włoskim do Kairu i Aleksandrii, dzięki czemu Brytyjczycy, już pod wodzą marszałka Bernarda Law Montgomerego mogły przygotować się do ofensywy, która zmieniła bieg walk w Afryce Północnej i II wojny światowej. Druga bitwa pod El Alamein  trwająca od 23 października do 4 listopada 1942 roku przesądziła o klęsce Deutsches Afrika Korps Erwina Rommla. Zwycięstwo wojsk brytyjskich miało olbrzymi wpływ na morale żołnierzy alianckich, którzy 8 listopada 1942 rozpoczęli operację Torch – lądowanie w Afryce Północnej wojsk anglo-amerykańskich. Z kolei dla Rommla bitwa ta oznaczała kres jego marzeń o zdobyciu Kairu i Kanału Sueskiego, jednej z najważniejszych dróg wodnych świata. Rommel tak opisał swoją klęskę w Afryce w jednym z listów:

„Jak się potoczą losy wojny, jeżeli przegramy w Afryce Północnej? Chciałbym się uwolnić od takich myśli. Nawet najbardziej waleczni nie mogą walczyć bez broni, a najlepsza broń jest bezużyteczna bez amunicji...”

Swoją publikację hiszpański autor zakończył opisem klęski jaką poniósł Erwin Rommel w Afryce Północnej, a także stratami jakie poniosło Deutsches Afrika Korps. Ostatnim epizodem wojny była operacja Strike rozpoczęta 6 maja 1943 roku. Zakończyła się ona kapitulacją wojsk niemiecko-włoskich 13 maja. Oprócz statystyk dotyczących wojsk OSI, autor książki skrupulatnie przedstawił także dane dotyczące wojsk brytyjskich, jak również podejmowane, nieraz ze złym skutkiem, decyzje marszałka Montgomerego, który ostatecznie pokonał Lisa Pustyni – Erwina Rommla.

Książka z serii Wojenna Machina Hitlera Juan Vazqueza Garcia „Afrika Korps. Żołnierze Rommla”  to rewelacyjna publikacja poświęcona nie tylko Erwinowi Rommlowi i jego Deutsches Afrika Korps, ale także wojskom brytyjskim, które najpierw zaskoczone przez Niemców, zdołały się otrząsnąć i zadać ostateczny cios wojskom OSI. Hiszpański autor opisał każde wydarzenie w czasie walk w Afryce Północnej. Wielkim atutem książki są drobiazgowe charakterystyki walk, mapy, ale przede wszystkim zdjęcia i ilustracje, prezentujące każdy szczegół poświęcony DAF i Rommlowi. Polecam książkę każdemu historykowi, ale również osobom interesującym się II wojną światową, a szczególnie walkom w Afryce Północnej.

Autor: Juan Vazquez Garcia;
Tytuł: „Afrika Korps. Żołnierze Rommla”;
Seria: Wojenna Machina Hitlera;
Wydawca: Wydawnictwo Bellona;
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2015;
Liczba stron: 176;
Cena: 35,90 zł;
Więcej tutaj

Wyjątkowo Polecam!!!
Fot. Feldmarszałek Erwin Rommel - „Lis Pustyni”, źródło: Bundesarchiv, Bild 146-1973-012-43 / CC-BY-SA 3.0