Dziennik Diabła – Alfred Rosenberg. Człowiek, który stworzył…

Był jedną z najbardziej prominentnych osób w III Rzeszy Niemieckiej. Odkryte pod koniec II wojny światowej dzienniki, które zostały szczegółowo przeanalizowane, pokazały nam człowieka mającego nie tylko ogromny wpływ na najważniejsze osoby w nazistowskim państwie, ale również dostęp do najwyższych osób w hitlerowskim reżimie w Niemczech. Mowa oczywiście o Alfredzie Rosenbergu, twórcy rasistowskich teorii o wyższości rasy aryjskiej, który uznany za zbrodniarza został skazany podczas procesu w Norymberdze na karę śmierci i powieszony 16 października 1946 roku.

O Alfredzie Rosenbergu z pewnością wiele osób by nie pamiętało, poza oczywistym faktem, że jako zbrodniarz został powieszony w Norymberdze, gdyby nie jego dziennik, który zaginął w tajemniczych okolicznościach. Tematem tym zajęli się były agent FBI Robert K. Wittman oraz zdobywca nagrody Pulitzera – David Kinney, którzy w powieści detektywistycznej, a zarówno publikacji historycznej ukazują nie tylko co działo się z dziennikiem Rosenberga, ale jaki wpływ miał ten człowiek na czołowych dygnitarzy nazistowskich w Niemczech, w tym samego Adolfa Hitlera.

Historia opisana przez autorów książki wydarzyła się naprawdę. To szczegółowy opis wydarzeń, w których nie tylko przedstawiono dojście do władzy Hitlera, ale przede wszystkim publikacja zdradzająca mechanizmy funkcjonowania III Rzeszy Niemieckiej oparte na terrorze, bezwzględności, walce politycznej, kłamstwie, szantażowi oraz malwersacjach. Szczegółowo poznajemy osobę Alfreda Rosenberga, jedną z głównych osób, które odegrały kluczową rolę w Holocauście. Spisując od maja 1934 roku dziennik, dzięki dostępowi i bliskości prominentnych polityków reżimu nazistowskiego, szczegółowo zrelacjonował to wszystko co widział i w czym brał udział.

W publikacji czytelnik z pewnością zainteresuje tajemnicza postać, jaką był niewątpliwie Robert Kempner – członek amerykańskiego zespołu oskarżycieli w czasie procesów norymberskich. Zgromadzone przez siebie akta, dokumenty chciał wykorzystać do pisania własnych artykułów, a nawet książki, jednak śmierć uniemożliwiła mu opublikowanie swoich rewelacji. Co stało się dalej z tajemniczymi dokumentami i dziennikiem Rosenberga? Komu zależało na jego ukryciu, kto chciał ukryć prawdę przed światem i dlaczego tak wiele osób milczało w sprawie jego istnienia? Te wszystkie fakty poznamy w doskonałej książce Kinneya i Wittmana, którzy w powieści historycznej nie tylko ukazują co przez lata działo się z zaginionym dziennikiem Alfreda Rosenberga, ale również ukazują kim był człowiek, który stworzył Hitlera.

Warto dodać, że książka „Dziennik Diabła – Alfred Rosenberg. Człowiek, który stworzył Hitlera” nie powstałaby gdyby nie wieloletnie śledztwo byłego agenta FBI – Roberta K. Wittmana, który zaangażował się w poszukiwanie dziennika Rosenberga. We współpracy z Davidem Kinney`em powstała detektywistyczna opowieść ujawniająca nie tylko szczegóły historii sprzed wielu lat, ale również odwołując się do wydarzeń związanych z dojściem Hitlera do władzy i jego polityki, w której szczególną rolę odegrały antysemickie działania i teorie wyższości rasy aryjskiej, stworzone przez Alfreda Rosenberga.

„Dziennik diabła” to z pewnością publikacja, która zaciekawi każdego czytelnika. Ukazuje nowe fakty i rolę, jaką odegrał Alfred Rosenberg w nazistowskim aparacie władzy, ale również pokazuje ciekawą historię jego dziennika, który przez lat skrywany i zapomniany krył wiele interesujących faktów.

Robert K. Wittman – agent FBI, w ramach której utworzył zespół zajmujący się poszukiwaniem i odzyskiwaniem zaginionych dzieł sztuki. Zasłynął jako ekspert FBI w sprawie ścigania sprawców kradzieży skarbów kultury.

David Kinney – reporter, laureat nagrody Pulitzera, piszący w wielu renomowanych gazetach, w tym New York Times.

Autor: David Kinney, Robert K. Wittman;
Tytuł: „Dziennik Diabła – Alfred Rosenberg. Człowiek, który stworzył Hitlera”;
Wydawnictwo: Znak Horyzont;
Miejsce i rok wydania: Kraków 2018;
Liczba stron: 475;
Cena: 31,43 zł;
Książkę można zakupić u WYDAWCY