Burza nad Provinz Pommern – recenzja książki

Poznański dziennikarz i pasjonat historii Leszek Adamczewski odkrywa nowe fakty i tajemnice związane z prowincją pomorską III Rzeszy Niemieckiej. Jego najnowsza książka poświęcona jest ostatnim tygodniom niemieckiego Pomorza i okresowi, kiedy Szczecin, Świnoujście i okoliczne miasta najpierw przejęli Rosjanie, a następnie Polacy.

W książce Adamczewskiego jak zawsze nie brakuje wielu ciekawostek historycznych. Wśród nich są te związanie między innymi z faktem, że Szczecin dwukrotnie obejmowany był przez Polaków. Jak pisze poznański dziennikarz Szczecin był jednym z miast, którego przynależność do Polski potwierdzono dopiero wiele dni po tym, jak zakończyła się II wojna światowa, a bezpośredni wpływ na taką decyzję miał mieć sam Józef Stalin. Ponadto autor sporo miejsca poświęcił bombardowaniu Świnoujścia i Szczecina, które dla gospodarki III Rzeszy Niemieckiej pełniły kluczową rolę. Warto wspomnieć, że w Szczecinie – Policach działała fabryka benzyny syntetycznej /Hydrierwerke Pölitz/, która produkowała benzynę na potrzeby niemieckiej gospodarki wojennej praktycznie do samego upadku III Rzeszy.

W publikacji nie brakuje także ciekawostek związanych z tajemnicami sanatorium w Połczynie – Zdrój, „cudownej broni”, dzięki której Hitler miał wygrać wojnę, w tym między innymi broni atomowej, którą prawdopodobnie niemieccy naukowcy stworzyli, a nawet użyli próbnych ładunków na wyspie Rugia. Adamczewski porusza także tematy związane z innymi „cudownymi broniami”, które miały odmienić losy Niemiec w 1945 jak: rakiet typu V-2, Rheinbote i Rheintochter. Warto dodać, że poznański pisarz omawia również podziemne schrony pod Szczecinem, podziemia Wału Pomorskiego, ale również szuka zaginionych skarbów, które wycofujący się Niemcy mieli ukryć w małych miasteczkach oraz ukazuje tysiące ofiar cywilnych, które pozbawione wsparcia władz niemieckich były zdane na los żołnierzy Armii Czerwonej oraz zimowe warunki podczas próby ucieczki przed zbliżającymi się Sowietami.

W książce nie brakuje również trudnych tematów jak: wymordowania w stodole w Podgajach polskich żołnierzy, którzy spłonęli żywcem, gwałtów żołnierzy Armii Czerwonej na Niemkach czy wszechobecnej grabieży, jaka miała miejsce wraz z nadejściem nie tylko żołnierzy sowieckich, ale również polskich, które wyzwalały miasta na Pomorzu. Warto dodać, że w książce poznańskiego pasjonata historii po raz kolejny pojawiała się również tajemnicza historia bursztynowej komnaty. Adamczewski poruszył ją w kontekście zeznań świadków i prac archeologicznych, jakie prowadzono na zamku w Człuchowie. Mimo że przez wiele lat uważano, że podziemia zamkowe kryją jedną z największych zagadek w powojennym świecie, okazało się, że tajemnicza historia ukrycia skrzyń ze skarbem, została po prostu zmyślona, co potwierdziły prace archeologów.

Tym samym, jak każda publikacja Leszka Adamczewskiego, również książka „Burza nad Provinz Pommern. Upadek Prowincji Pomorskiej Trzeciej Rzeszy” to świetna praca, którą przyjemnie się czyta i można polecić nie tylko historykom, ale każdemu, kto interesuje się II wojną światową zwłaszcza na ziemiach polskich.

Leszek Adamczewski - znany i ceniony poznański pisarz i dziennikarz, swoimi świetnie napisanymi reportażami historycznymi porywa czytelnika w samo serce tajemnic z czasów II wojny światowej. Na początku każdego pomysłu na książkę zawsze tkwi pasja autora, wytrwale tropiącego ślady III Rzeszy na terenach współcześnie polskich i cierpliwie wyjaśniającego zagadki z nimi związane. Dzięki doskonałemu warsztatowi oraz ujawniającej się na kartach znajomości tematu, jego publikacje cieszą się niesamowitą popularnością zarówno wśród miłośników historii, jak i amatorów ciekawej lektury w ogóle. Jest autorem takich książek jak: „Pierwszy błysk”, „Podziemny skarbiec Rzeszy”, „Klęska Gauleitera. Sensacje z Kraju Warty”, „Tajemnicza Broń Hitlera”, „Łuny nad jeziorami. Agonia Prus Wschodnich” czy „Zagrożone Dziedzictwo. Zaskakujące losy zabytków na krętych ścieżkach XX wieku”.

Autor: Leszek Adamczewski;
Tytuł: "Burza nad Provinz Pommern Upadek Prowincji Pomorskiej Trzeciej Rzeszy";
Wydawca: Wydawnictwo Replika;
Data i miejsce wydania: Poznań 2020 rok;
Liczba stron: 432;
Cena: 26,94 zł;
Więcej na stronie Wydawnictwa Replika

KSIĄŻKA POD PATRONATEM MOJEGO HISTORYCZNEGO BLOGA