Adamczewski Leszek–"Klęska Gauleitera” - Sensacje Kraju Warty

W swojej kolejnej już publikacji poznański pisarz Leszek Adamczewski tym razem prezentuje najciekawsze historie dotyczące Kraju Warty, czyli niemieckiego Warthelandu i późniejszego Wartegau – ziem, które we wrześniu 1939 roku /po klęsce Rzeczypospolitej/ zostały wcielone do III Rzeszy Niemieckiej. Jak każdy region w Niemczech, również i Kraj Warty ma swoje tajemnice i przerażające historie oraz ciekawostki, z którymi dzieli się autor publikacji.

Adamczewski opisuje między innymi mord dokonany w Hohensalza – Inowrocławiu. Dokonał go pijany starosta Otto Christian von Hirschfeld, który zabił w furii aż 56 osób. Choć sprawa ta zakończyła się dość wysokim wyrokiem do dziś jego wykonanie jest nieznane, bowiem autor z jednej strony sugeruje, że został on przez samego Hitlera zawieszony, zaś z drugiej że Hirschfeld zmarł w niejasnych okolicznościach w więzieniu. W kolejnych rozdziałach poznański pasjonat historii ukazuje rządy namiestnika Rzeszy i gauleitera NSDAP stał Arthur Greiser. To on stał za sprawą masowych represji wobec Polaków, rabunku dóbr polskiej kultury, a także niszczenia wszystkiego co polskie. Autor pokazuje nam, jak Niemcy po zajęciu Poznania i wcieleniu Wielkopolski do Rzeszy przekształcali ten region w niemiecką prowincję, za czym szły niewyobrażalne ofiary, zarówno wśród ludności polskiej, jak i żydowskiej. Jak pisze Adamczewski w oparciu o ustalenia Czesława Łuczaka:

„...łączne straty ludności polskiej i żydowskiej, czyli obywateli Rzeczypospolitej Polskiej w Kraju Warty, wyniosły około 490 000 osób. Większość z nich zginęła w Kulmhofie oraz Auschwitz-Birkenau”

W swojej książce Adamczewski prezentuje również wizyty Himmlera w Poznaniu i jego słynne przemówienia, wśród których miało być również i to mówiące o całkowitej zagładzie Żydów. Do dziś to jedno z najważniejszych wystąpień Heinricha Himmlera mówiące o eksterminacji narodu żydowskiego próbuje zbyć się milczeniem. Autor jednak skrupulatnie odkrywa przed nami jego tajemnice, dzięki notatkom pułkownika Rudolfa Christopha von Gersdorffa – oficera niemieckiego wywiadu Grupy Armii Środek, który przerwał milczenie i odtworzył częściowo treść przemówienia Reichsführera SS. Dzięki tym notatkom dzisiaj już z całą pewnością wiemy co mówił i w jakim kierunku szła niemiecka machina zbrodnicza.

Wśród kolejnych wątków poruszonych przez Leszka Adamczewskiego na uwagę zasługują: sprawa marszu obornickiego, rola Poznania jako ośrodka przemysłowego i strategicznego, okupacji Kalisza, tajemnica konwoju SS z Jarocina, a także kwestia wyzwolenia Poznania przez Armię Czerwona, która dokonywała w tym mieście masowych grabieży oraz historia Artura Greisera, w tym jego proces i ostatnie dni przy życiu. Greiser został stracony 21 lipca 1946 roku publicznie, przez powieszenie, na stoku poznańskiej cytadeli.

Publikacja Leszka Adamczewsiego jak wszystkie pozostałe prace poznańskieego pisarza jest pełna faktów i ciekawostek. Sięgając po liczne źródła, archiwalia, świadków autor odkrywa przed nami tajemnice Kraju Warty. Jak zawsze polecam każdemu historykowi, pasjonatom historii oraz miłośnikom Poznania i Wielkopolski publikację Adamczewskiego. Warto ją mieć w swojej biblioteczce obok takich pozycji jak: „Skarby w cieniu swastyki”, „Poligon – Sensacje z Kraju Warty”, czy „Ucieczka przed bombami”.

Leszek Adamczewski - poznański pisarz, dziennikarz, urodzony w 1948 roku w Szczecinie. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, w latach 1972-2008 pracował w redakcjach „Expressu Poznańskiego”, magazynu „Tydzień” i „Głosu Wielkopolskiego” Autor bestsellerowego „Zmierzchu bogów w Posen”, a także takich książek jak: „Pierwszy błysk”, „Skarby w cieniu swastyki” czy „Podziemny skarbiec Rzeszy”.

Autor: Leszek Adamczewski;
Tytuł: „Klęska Gauleitera. Sensacje z Kraju Warty”;
Wydawca: Wydawnictwo Replika;
Miejsce i rok wydania: Zakrzewo 2016;
Liczba stron: 384;
Cena: 39,90 zł;
Więcej tutaj

Wyjątkowo Polecam! Świetna publikacja!!!

Fot. Arthur Greiser - Gauleiter Kraju Warty - źródło: Bundesarchiv, Bild 183-E05455/CC-BY-SA 3.0