Tomasz Zyśko - "Siłą wyciągnięci z bunkrów" - zapowiedź książki

„Zanim zacząłem pisać tę książkę, wiedziałem, że będę chciał wyszarpać z historii jak najwięcej szczegółów i detali. Kto jakie buty nosił, jakie papierosy palił albo jak zwracał się do niego bądź niej mąż czy żona. Bo pozostaje to dla mnie równie ważne, jeśli nie ważniejsze, jak to, kiedy wybuchło powstanie i „ilu Niemców zginęło”. I ma być jak najwięcej imion i nazwisk – bo to znaczy, że ktoś o tych ludziach jeszcze pamięta.”

Ostatnie dni getta warszawskiego. W raporcie Jürgena Stroopa wkrótce pojawi się zdjęcie podpisane "Siłą wyciągnięci z buknrów". Z czasem chłopiec z podniesionymi rączkami stanie się jednym z symboli niemieckiego bestialstwa. Ale kim był ten chłopiec? Kim jest Niemiec, który beznamiętnie mierzy do niego z broni? Kim jest mała dziewczynka w płaszczyku? Gdzie i kiedy wykonano zdjęcie, kto to zrobił?

Tomasz Zyśko nie tylko podejmuje się identyfikacji osób uwiecznionych na zdjęciu opisanym przez Stroopa jako „Siłą wyciągnięci z bunkrów”, ale odtwarza ich historię, pozwala im na chwilę ożyć. Z jakich rodzin pochodzili, czym się zajmowali, co lubili, jacy byli, czy przeżyli wojnę i co ich po niej spotkało? Zyśko zabiera czytelnika nie tylko do warszawskiego getta w ostatnich dniach istnienia, ale także do gwarnej przedwojennej Warszawy, sielskiego Kraju Sudeckiego, powojennych Niemiec i przedwojennej Palestyny. 

Tomasz Zyśko szuka odpowiedzi na te pytania, przywracając pamięć o ludziach, po których została tylko fotografia.

Premiera książki: 13 kwietnia 2022 roku

Więcej na stronie Wydawnictwa Zysk