Promocja książki "Bytom Warto Zwiedzić" w Beceku

Cudze chwalicie - swego nie znacie - tak we wstępie do swojej najnowszej książki pisze Tomasz Sanecki, historyk, miłośnik Bytomia, który wydał już trzecią swoją książkę o Bytomiu. „Bytom warto zwiedzić. Historia - Zabytki - Przyroda” to przewodnik turystyczny, który ukazuje różnorodność Bytomia i sprawia, że przemierzając z przewodnikiem miasto nawet bytomianie poczują się jak prawdziwi turyści.
Już 18 września w Bytomskim Centrum Kultury przy pl. Karin Stanek 1 odbędzie się kolejne spotkanie z autorem, który opowie nie tylko o swojej najnowszej książce, ale zaprezentuje również najcenniejsze zabytki i obiekty historyczne w Bytomiu. Nie zabraknie historycznych ciekawostek, do których dotarł autor, spędzając długie godziny w archiwach. Zapraszam 18 września o godz. 18.00. Wstęp – 2 zł.

 

- Przygotowując tę książkę, chciałem pokazać nie tylko to, co w Bytomiu najpiękniejsze i najwartościowsze, ale też odkryć miejsca zapomniane, kiedyś tętniące przemysłowym życiem, dziś porośnięte zielenią przyrodniczej enklawy - mówi Tomasz Sanecki, autor książki.

Na 376 stronach znajdziecie nie tylko ciekawostki z dziejów Bytomia, ale przede wszystkim zaprezentowane zostały najpiękniejsze zabytki w mieście, w tym również najcenniejsze zakątki przyrodnicze miasta, które leży w samym sercu konurbacji górnośląskiej, gdzie jeszcze pod koniec XX wieku pracowało 7 kopalń, 2 huty oraz wiele fabryk i zakładów przemysłowych. Dzisiaj po wielu z nich nie ma już śladu, ale te, które zostały zachowane należą do arcydzieł architektury przemysłowej, jakich w innych miastach Polski nie znajdziemy.

Opisane zabytki, miejsca oraz wydarzenia historyczne zostały opatrzone archiwalnymi i współczesnymi fotografiami, pocztówkami oraz szkicami m.in. z bogatego Archiwum Urzędu Miejskiego w Bytomiu oraz Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. Podział książki według dzielnic Bytomia oraz adresy miejsc z pewnością ułatwią turystom poruszanie się po mieście.

Spotkanie autorskie 18 września

Podczas spotkania promocyjnego, które zaplanowane jest 18 września o godz. 18.00 w Bytomskim Centrum Kultury autor zaprezentuje archiwalne fotografie, pocztówki i szkice oraz omówi najcenniejsze zabytki i obiekty historyczne w Bytomiu. Nie zabraknie historycznych ciekawostek, do których dotarł autor, spędzając długie godziny w archiwach.

- Mam nadzieję, że lektura zachęci turystów do odwiedzenia Bytomia, a mieszkańców zdopinguje do wyjścia z domu i odkrywania miasta - zachęca Tomasz Sanecki.

Książka dostępna jest w Internetowej Księgarni Wydawnictwa Ridero - wydawcy publikacji oraz w kilkunastu innych księgarniach internetowych. Podczas spotkania autorskiego będzie możliwość zakupu książki w cenie promocyjnej - 30 zł.

Więcej informacji na stronie Bytomskiego Centrum Kultury

Notka biograficzna o autorze

Tomasz Sanecki – pochodzący z Bytomia historyk, autor książek i artykułów historycznych, absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach /2007 rok/, pracownik Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

W 2007 roku obronił pracę magisterską poświęconą 1 Pułkowi Strzelców Bytomskich - „Dzieje I Pułku Strzelców Bytomskich ze szczególnym uwzględnieniem jego udziału w wojnie polsko – bolszewickiej w 1920 roku”.

Szczególnie interesuje się historią nowożytną Polski oraz historią XX wieku do 1945 roku. Twórca i redaktor portalu historycznego „Mój Historyczny Blog”. Stały recenzent największych wydawnictw książkowych w Polsce oraz autor licznych artykułów, w większości dotyczących historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów i historii XX wieku, głównie okresu II wojny światowej.

W 2017 roku zadebiutował publikacją „Z dziejów Europy Środkowo – Wschodniej. Średniowiecze – Nowożytność – XX wiek” wydaną przez krakowskie Wydawnictwo Ridero.

Publikacje historyczne:
1. „Z Dziejów Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej. Średniowiecze – Nowożytność – XX wiek”, Kraków 2017;
2. „Historia 1 Pułku Strzelców Bytomskich. O wolną Polskę, o polski Śląsk”, Kraków 2017;
3. „Tragedia miechowicka 25-28 stycznia 1945 roku”, Kraków 2018;
4. „II wojna światowa: dowódcy - bitwy - kampanie - zbrodniarze - łowcy nazistów”, Kraków 2020.