Piłsudski. Portret przewrotny - zapowiedź książki

14 października swoją premierę będzie miała książka Piłsudski. Portret przewrotny autorstwa Macieja Gablankowskiego. To pierwsza książka, która w tak przystępny sposób opowiada o postaci marszałka Piłsudskiego.

Piłsudski. Portret przewrotny to:

  • Popularna biografia wielkiego Polaka – pogromcy bolszewików, człowieka z wartościami, mężczyzny pełnego sprzeczności.
  • Pozycja, w której autor rozprawia się z mitami, jakie narosły wokół postaci Marszałka
  • Książka, w której Piłsudski to nie tylko przywódca, ale także człowiek z krwi i kości: mąż, kochanek, ojciec.

Dzięki tej biografii poznasz prawdziwą twarz Wodza, jednego z  najbardziej kontrowersyjnych Polaków XX wieku. Wielki wódz, twórca niepodległości, pogromca bolszewików. Jednocześnie przywódca, który nie przebierał w środkach, by osiągnąć cel, a swoich przeciwników zamykał w obozach. Przez jednych uważany za odważnego konspiratora, wręcz terrorystę. Przez drugich za tchórza, który jak ognia unikał niebezpieczeństwa. To on zapewnił kobietom w Polsce prawa wyborcze, choć dał się poznać jako mizogin i szowinista.

Postać Piłsudskiego do dziś budzi wiele sprzecznych uczuć, a to, jakim przywódcą był naprawdę, wciąż pozostaje tajemnicą. Czy rzeczywiście stworzył on niepodległą Polskę, czy tylko przywłaszczył sobie dokonania innych? W jakim stopniu sukces Bitwy Warszawskiej był jego zasługą?

W Piłsudskim. Portrecie przewrotnym Maciej Gablankowski rozprawia się z najczęściej powtarzanymi mitami na temat Marszałka i prezentuje zupełnie inne spojrzenie na tę genialną, choć skomplikowaną i kontrowersyjną postać. To sprawia, że otrzymujemy biografię niezwykle błyskotliwą i inspirującą do niekończących się historycznych dyskusji.

Maciej Gablankowski (ur. 1980) – z wykształcenia historyk i amerykanista, z zawodu wydawca, redaktor i menedżer. Prywatnie mąż i ojciec dwójki dzieci, żeglarz i snowboardzista.

Autor: Maciej Gablankowski;

Tytuł: "Piłsudski. Portret przewrotny";

Wydawca: Wydawnictwo Znak;

Premiera: 14 października 2020 roku.