Konkwista. W imię Boga, złota i Hiszpanii - zapowiedź książki

"Nieboszczyk nigdy nie kopie" - To było najczęściej powtarzane zdanie wśród hiszpańskich konkwistadorów, a przynajmniej na tyle często że zostało zapamiętane do dziś. Do niego, do uczuć i empatii ludzi którzy go powtarzali sprowadza się podejście do tubylczych mieszkańców Ameryki, przez tych którzy ją zdobywali.

Konkwista była jednym z najbardziej nieprawdopodobnych, niesamowitych i niezwykle skutecznych podbojów zbrojnych w historii świata, a śmiałkowie którzy ją przeprowadzili byli bardzo zdeterminowanymi, zdolnymi i odważnymi wojownikami, którzy pomimo, że co trzeci z nich ginął, w przeciągu kilkudziesięciu lat w sile łącznej zapewnie nie przekraczjącej 20 000 osób, podbili wielomilionowe cywilizacje. Zrobili to naginając możliwości fizyczne i psychiczne do granic ludzkiej wytrzymałości, naciągając i ostentacyjnie łamiąc prawo kraju, który reprezentowali, wykorzystując wszystkie dostępne atuty w genialny sposób i wraz z własnym życiem rzucając je na szale, na której z drugiej strony leżały chwała, bogactwo i zasługi w niebie w ich chorym rozumieniu. Byli prowadzeni przez charyzmatycznych geniuszy strategii, z których największy ma niewielu równych sobie w dziejach. Na zdobytych terenach wykuwali w bezwzględny sposób swój Nowy Świat i były momenty, że nikt, nawet monarchowie nie mieli nad nimi żadnej kontroli.

Przyczyny ich sukcesu, przygody podczas toczonej przez blisko 100 lat wojny w całej Ameryce Łacińskiej oraz analizę filozofii i osobowości jej zdobywców,  ukazuje książka Kacpra Nowaka "Konkwista. W imię Boga, złota i Hiszpanii", która w formie ebooka właśnie ukazała się na rynku, wydana przez portal historyczny "Histmag.org"

Jej autor dochodzi do wniosku, że to wzajemne waśnie pomiędzy mieszkańcami państw dawnej indiańskiej Ameryki, były główną przyczyną ich szybkiego upadku. Dlatego wbrew temu, co się niekiedy powtarza, podbój tego regionu przez Hiszpanów nie był nieunikniony i nieuchronny tylko dlatego, że mieli oni strzelby i konie, a przeciwnicy byli ciemną masą uważającą swych najeźdźców za bogów. Gdyby nie wspomniane wewnętrzne podziały istniejące w najechanych krajach, historia wyglądałaby zupełnie inaczej. W rzeczywistości to konkwistadorzy byli słabszą stroną w tym konflikcie, Dawidem, który walczył z Goliatem – z tym, że Goliat stał na glinianych nogach, a Dawid potrafił to dostrzec. Jednym z głównych osiągnięć konkwistadorów, tym, dzięki czemu nazwiska ich wielkich wodzów zapisały się tak mocno w historii, było fenomenalne rozpoznanie miejsc, w których nieprzyjaciel był słaby, i użycie tam wszystkich możliwych środków. Jednak było kilka momentów, w których bardzo niewiele zabrakło, aby życie Amerykanów mogło się potoczyć zupełnie inaczej.....

Autor: Kacper Nowak;

Tytuł: "Konkwista. W imię Boga, złota i Hiszpanii";

Wydawca: Wudawnictwo Histmag.org;

Cena: 14,90 zł;

Liczba stron: 242;

Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń).

Więcej o książce na portalu "Histmag.org"