Zobacz na własne oczy jak produkuje się szkło

To wyjątkowe miejsce znajduje się w Piechowicach nieopodal Karpacza i Szklarskiej Poręby. To tam od ponad 150 lat produkowane jest szkło najwyższej jakości, które dzisiaj kupowane jest nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju w Brazylii, Maroku, Francji, Niemczech i wielu innych krajach.

Huta szkła w Piechowicach nierozerwalnie wiążę się z dwoma niemieckimi producentami szkła: hutą Josephine ze Szklarskiej Poręby i hutą Fritza Heckerta z Piechowic. Huta Josephine powstała w 1842 roku z inicjatywy znanego na Śląsku rodu Schaffgotschów. Huta z biegiem lat nie tylko rozwinęła się, zyskują szybko uznanie w całej Europie, ale techniki szklarskie były tak doskonałe, że podrabiali je konkurencji z Czech, a nawet Włoch. Z kolei pod koniec XIX wieku tuż obok Szklarskiej Poręby w Piechowicach powstała huta szkła  Fritza Heckerta, który należał do niemieckiej rodziny królewskiej.

Zobacz na własne oczy jak produkuje się szkło, fot. Tomasz Sanecki

W Piechowicach zatrudniano, podobnie jak w Szklarskiej Porębie, wysoko wykwalifikowanych fachowców, dzięki czemu wyroby z Piechowic również zyskały rozgłos i uznanie. W roku 1923 huta Fritza Heckerta w Piechowicach połączyła się z hutą Josephine w Szklarskiej Porębie oraz firmą Kynast Kristal Neumann & Staebe w Sobieszowie. Dzięki połączeniu obydwie huty łącząc siły podbijały rynku światowe. Huta w rękach niemieckich pozostała do 1945. Po wojnie przejęli ją Polacy, którzy nadal prowadzili tutaj produkcję. Dopiero jednak w 1958 roku huta szkła kryształowego Josephine, została przemianowana na hutę szkła „Julia”.

W 1999 roku huta zostaje sprywatyzowana, a zakład zakupili Amerykanie, którzy doprowadzili najpierw do zamknięcia huty w Szklarskiej Porębie, a ostatecznie do upadłości całego zakładu. Siedem lat później w 2006 roku część huty „Julia” w Piechowicach kupił polski właściciel, który ponownie uruchomił produkcję, dzięki czemu dzisiaj możemy podziwiać wspaniałe kieliszki, szklanki, karafki, wazony i dziesiątki innych fantastycznych dzieł ze szkła.

Zapraszam Państwa do odwiedzenia huty szkła w Piechowicach, w której nie tylko zobaczycie jak na żywo produkuje się dzieła sztuki ze szkła, ale również możne je zakupić w sklepie znajdującym się tuż obok huty.

Scroll to Top