Propozycja na weekend: Ustroń – Nydek

Jeśli nie wiesz co zrobić z weekendem, jedź w Beskidy i wyrusz w pieszą wycieczkę po Czantorii z Ustronia do czeskiego Nydka.

Nydek to gmina położona na Śląsku Cieszyńskimi w Republice Czeskiej tuż przy granicy z Polską od strony Wielkiej Czantorii. To małe miasteczko swój wielki rozkwit zawdzięczało odkryciu w 1772 roku złóż rudy żelaza, którą dostarczani na początku do huty w Ustroniu, a później w Trzyńcu.

Krajobrazy Beskidu Śląskiego – Ustroń – Nydek, fot. Tomasz Sanecki

Rozkwit miasto przeżyło do końca XIX wieku, kiedy po odkryciu większych i bogatszych w żelazo złóż na Słowacji nastąpił kres wydobycia rudy żelaza w Nydku.

Dzisiaj Nydek to przede wszystkim miejsce pieszych turystycznych wycieczek z Ustronia przez Wielką Czantorię oraz ośrodek narciarski.

Aby pieszo dojść do Nydka wystarczy dojechać do Ustronia i wsiąść do kolei linowej na Czantorię. Stamtąd już szlakiem możemy dojść na Wielką Czantorię, gdzie znajduje się polsko – czeskie przejście graniczne i dalej oznaczonymi już szlakami do Nydka.

Warto dodać, że trasa z Wielkiej Czantorii do Nydka to zaledwie 5 km, a ścieżka jest bardzo łatwa, częściowo asfaltowa, zaś po drodze możemy zobaczyć piękne krajobrazy Beskidu Śląskiego zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej.

Scroll to Top