Perła Rudaw Janowickich – zamek Bolczów

Góruje nad Janowicami Wielkimi i jest przykładem rozbudowanego zamku wyżynnego, w którym budowniczy doskonale wykorzystali górzyste warunki terenowe. Zamek Bolczów usytuowany na granitowej górze – 561 metrów n.p.m. powstał najprawdopodobniej w II połowie XIV wieku, a jego budowniczym był rycerz  Clericus von Boltz, dworzanin książąt świdnicko-jaworskich. Część badaczy uważa jednak, że warownia została zbudowana w latach 1163 – 1201 przez księcia Bolesława Długiego celem ochrony pobliskich kopalń.

Perła Rudaw Janowickich – zamek Bolczów, fot. Tomasz Sanecki

Zamek Bolczów wraz z pobliskimi wsiami – Mniszkowem, Miedzianką, Janowicami został sprzedany przez starostę księstwa świdnicko-jaworskiego Konrada von Hochberga w 1512 Halsowi Diepold von Burghausowi. W 1537 roku Hans von Burghaus sprzedał  dobra w Mniszkowie, Miedziance i Janowicach oraz zamek Bolczów królewskiemu sekretarzowi Jobstowi Ludwigowi Dietzowi. Z kolei w roku 1543 roku Dietz sprzedał wszystkie swoje posiadłości braciom Hansowi i Franzowi Hellmann.

Kolejnymi właścicielami zamku była znana na Śląsku rodzina Schaffgotschów. W okresie wojny trzydziestoletniej 1618 – 1648 zamek służył za schronienie okolicznej ludności, która chroniła się tutaj przed wojskami szwedzkimi, między innymi w 1641 roku. W 1645 roku zamek został jednak zdobyty i spalony przez wojska szwedzkie, co zakończyło wspaniałą historię warowni Bolczów. Od tej pory zamek nie odzyskał już swojej świetności i powoli stawał się atrakcją turystyczną. W 1848 roku mieszkający w Janowicach hr. Wilhelm Stolberg-Wernigerode zakupił zamek, na którym rozpoczął prace zabezpieczeniowe.

Dzisiaj na zamek można dojść szlakiem między innymi z Janowic Wielkich. Warownię dzięki pracom zabezpieczającym można bezpiecznie zwiedzać, podziwiać panoramę Karkonoszy, jak również zobaczyć kunszt budowniczych, tym bardziej, że warownia położona jest na wysokości prawie 600 metrów n.p.m. Zapraszam do odwiedzenia zamku, który z pewnością zachwyci swoim pięknem.

Scroll to Top