Lubisz górskie wycieczki – to miejsce dla Ciebie

Jeśli uwielbiasz spacery pod górach to polecam każdemu jedną z najpiękniej położonych w Sudetach, znajdującą się pomiędzy Jelenią Górą, Karpaczem a Szklarską Porębą miejscowość Podgórzyn. Stąd nie tylko możemy urządzić bazę wypadową w pobliskie góry i miasta, ale zobaczyć położony nieopodal jeden z największych wodospadów w Karkonoszach – Wodospad Podgórnej oraz tzw. Kaskady Myi – kolejny z wodospadów w Karkonoszach.

Uroki Podgórzyna koło Jeleniej Góry, fot. Tomasz Sanecki

Warto jednak dodać, że z Podgórzyna można dojechać do wielu blisko położonych miejscowości, nie tylko Jeleniej Góry, Karpacza i Szklarskiej Poręby, ale również Piechowic, gdzie znajduje się huta szkła, w której można zobaczyć na żywo jak powstają szklanki, kieliszki, karafki, wazony i inne cuda ze szkła. Ponadto z Podgórzyna blisko jest do Staniszowa, zamku Chojnik oraz Wieściszowic, gdzie znajdują się Kolorowe Jeziorka.

Podgórzyn położony jest w dolinie rzeki Podgórnej na wysokości od 320 do 480 m n.p.m. Do 1945 roku miejscowość nazywała się Giersdorf, a pierwsza wzmianka o niej pochodziła z rejestru biskupstwa wrocławskiego z 1305 roku. Miasto rozwinęło się dzięki założonym przez Zakon Cystersów stawom rybnym. Później rozwinęło się tutaj również papiernictwo oraz tkalnie, browar, wytwórnia szkła oraz szlifiernia. Miasto nabierało również znaczenia jako miejscowość turystyczna. Powstała tutaj baza hotelowa, pensjonaty, jednak zahamowanie rozwoju turystycznego nastąpiło po 1945 roku w wyniku wzrostu znaczenia przemysłu w mieście. Teraz jednak znowu Podgórzyn wraz z niedaleko położoną Przesieką zaczyna odgrywać coraz większą rolę, jako miasto turystyczne z licznymi atrakcjami krajobrazowymi.

Zamek księcia Henryka i zabytki Jeleniej Góry, fot. Tomasz Sanecki

Jednym z atutów miasta była z pewnością linia tramwajowa, która po raz pierwszy wyruszyła z przystanku pod tzw. „Pod Skałką” 20 maja 1914 roku. Linie łączyła Podgórzyn z dworcem kolejowym w Jeleniej Górze i była między innymi obsługiwana przez produkowane tramwaje typu 5N w chorzowskich zakładał „Konstal”. Linia została jednak zlikwidowana decyzją władz w 1964 roku. Ostatni tramwaj odjechał spod „Skałki” 31 grudnia 1964 roku.

Zachęcam Państwa do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca. Poniższe fotografie Podgórzyna, a także znajdujących się nieopodal miejscowości: Marczyce koło Podgórzyna –  zamek księcia Henryka, Siedlęcin – wieża i zapora, Wleń – zamek, Jelenia Góra – baszta Krzywoustego oraz atrakcji krajobrazowych z pewnością zachęcą Was do przyjazdu tutaj, gdzie na pewni nikt nie będzie się nudził.

Scroll to Top