Bywał i grał w nim Fryderyk Chopin. Duszniki – Zdrój

To jedno z najbardziej znanych w Polsce uzdrowisk, znajdujące się na Dolnym Śląsku, tuż obok granicy z Czechami. Początki miasta sięgają przełomu X i XI wieku, kiedy w rejonie miasteczka wzniesiono drewnianą warownię. Świetność miasto zaczęło przeżywać jednak dopiero, gdy w XVIII wieku przeprowadzono pierwsze badania źródeł wody mineralnej. Dzięki temu już w 1769 roku miasto zostało uznane oficjalnie uzdrowiskiem i wpisane na listę źródeł leczniczych w Prusach.

Bywał i grał w nim Fryderyk Chopin. Duszniki – Zdrój, fot. Tomasz Sanecki

Z ciekawostek dotyczących miastach warto dodać, że w 1346 roku Duszniki otrzymały prawa miejskie, w 1669 roku po abdykacji Jan Kazimierz w drodze do Francji zatrzymał się w mieście, zaś w 1826 roku na kurację zatrzymał się tutaj 16-letni Fryderyk Chopin, który dał dwa koncerty w mieście. Koncerty te uważa się za pierwsze zagraniczne występy młodego Fryderyka Chopina. Warto również dodać, że rozwój miasta przyśpieszyła wybudowana w latach 1890 – 1905 linia kolejowa ze stacją kolejową do Kudowy – Zdrój.

Miasto będące ważnym uzdrowiskiem w Polsce z pewnością jest miejscem, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszam do zobaczenia galerii zdjęć i odwiedzenia Dusznik – Zdroju.

Scroll to Top