Zamek w Dębnie – piękna rezydencja możnowładcza

Jest jedynym na terenie Małopolski zachowanym zabytkiem architektury możnowładczej-rezydencjonalnej. Zamek w Dębnie koło Tarnowa w województwie małopolskim wzniesiony został w XV wieku /w latach 1470 – 1480/, a jego fundatorem był Jakub Dembiński herbu Odrowąż, pełniący funkcję kasztelana krakowskiego i kanclerza wielkiego koronnego.

Zamek w Dębnie – piękna rezydencja możnowładcza, fot. Tomasz Sanecki

Zamek w Dębnie posiada nie tylko zachowane detale architektoniczne jak: obramienia okien czy portale, ale wspaniałe wnętrza sal zamkowych, bogato zdobione i wyposażone. Zamek mimo renowacji i remontów zachował swoją unikatową strukturę, jednak widoczne do dziś są dodane elementy renesansowe i barokowe.

Ostatnim właścicielem zamku był Stanisław Jastrzębski, który we wrześniu 1939 musiał opuścić swoją posiadłóść, przejętą wówczas przez okupacyjne władze niemieckie. Obecnie zamkiem opiekuje się Muzeum Okręgowe w Tarnowie, a obiekt jest udostępniony dla zwiedzających, dzięki czemu można podziwiać jeden z najpiękniejszych zamków w południowej Polsce.

W zamku w Dębnie możemy zobaczyć m.in.: salę koncertową, w której znajdują się cenne instrumenty muzyczne, dzięki czemu organizowane są tam koncerty, rycerską z XVIII-wiecznym Drzewem Genealogicznym Rodu Tarłów malowanym na płótnie, skarbiec, kuchnię, a także pokoje bogato zdobione i wyposażone w meble epoki empire i biedermaier oraz porcelaną miśnieńską.

Scroll to Top