Niepołomice – zamek królewski zwany „Drugim Wawelem”

Zamek wzniesiony za czasów króla polskiego Kazimierza Wielkiego był miejscem skąd wyruszano na polowania do pobliskiej Puszczy Niepołomickiej, ale pełnił również funkcję obronną. Rozkwit zamku nastąpił za czasów pierwszego z Jagiellonów na tronie polskim – Władysława Jagiełły oraz jego następców w XVI wieku.

Zamek został zmodernizowany przez dwóch ostatnich królów z dynastii Jagiellonów – Zygmunta I Starego i Zygmunta II Augusta. Za jego rządów w latach 1551-1568 wybudowano klatki schodowe od strony dziedzińca, krużganki, zaś matka Zygmunta II Augusta – Bona Sforza stworzyła w obrębie zamku tzw. ogrody włoskie.

Niepołomice – zamek królewski zwany „Drugim Wawelem”, fot. Tomasz Sanecki

Od końca XVI wieku zamek w Niepołomicach pozostawał jednak w rękach znanych rodów jak: Czuryłowie, Braniccy i Lubomirscy. Sytuacja zamku zmieniła się w czasie potopu szwedzkiego. Zarówno zamek, jak i miasto poważnie ucierpiały w 1655 roku,. W XVIII wieku zamek przejęli król August Mocny i August III, zaś w czasie rozbiorów Polski, po 1772 Austriacy stworzyli w zamku koszary i rozebrali drugie piętro.

W XIX wieku zamek pełnił funkcje mieszkaniowe, magazynowe, zaś w okresie międzywojennym w czasach II Rzeczypospolitej był obiektem użyteczności publicznej. W 1991 roku zamek przeszedł na własność gminy Niepołomice, która przystąpiła do gruntowej renowacji zamku. Dzisiaj „Drugi Wawel”, jak mówi się o zamku w Niepołomicach jest obiektem udostępnionym turystom. Znajdują się w nim kolekcje obrazów najsłynniejszych polskich i zagranicznych malarzy i rzeźbiarzy.

Zamek królewski w Niepołomicach to z pewnością jedna z najpiękniejszych rezydencji w południowej Polsce, kilkadziesiąt kilometrów od Krakowa, którą warto zobaczyć nie tylko ze względu na walory architektoniczne, ale również bogate wyposażenie zamku, gdzie obok obrazów, rzeźb, znajduje się również wystawa poświęcona myślistwu.

Scroll to Top