Zamek biskupów warmińskich w Reszlu na Warmii

Reszel, niewielkie miasto w województwie warmińsko – mazurskim, to jedna z pereł historycznej Warmii. Największym i najpiękniejszym zabytkiem miasta jest okazały zamek biskupów warmińskich, którego budowę rozpoczęto w 1350 roku. Warto podkreślić, że do 1273 roku znajdująca się tam strażnica należała do zakonu krzyżackiego, który w tym właśnie roku przekazał ją biskupom warmińskim.

Budowę zamku rozpoczął w 1350 roku biskup Jan z Miśni, a kontynuowali ją od 1355 roku Jan II Stryprock, a dokończył w 1401 roku Henryk III Sorbom. W wyniku wojny trzynastoletniej i pokoju toruńskiego w 1466 roku, Warmia wraz z Reszlem została włączona do Królestwa Polskiego za czasów Kazimierza Jagiellończyka.

Zamek biskupów warmińskich w Reszlu na Warmii, fot. Tomasz Sanecki

Na początku XVI wieku, w 1505 roku z inicjatywy biskupa Łukasza Watzenrode rozpoczęto wznoszenie nowych murów obwodowych. W tym czasie na zamku dość często przebywał astronom Mikołaj Kopernik, który był nie tylko siostrzeńcem biskupa, ale jego sekretarzem i lekarzem. Kolejna przebudowa zamku miała miejsce pod koniec XVI wieku za czasów kardynała Andrzeja Batorego, a zamek stracił wówczas charakter obronny, stając się rezydencją myśliwską.

Po I rozbiorze Polski w 1772 roku zamek w Reszlu przejęli Prusacy, umieszczając w nim więzienie, a o wielkim pożarze w 1807 roku, budowlę w 1822 roku przekazano gminie ewangelickiej, która dokonała przebudowy zamku.

Istotne zmiany w zamku przeszedł dopiero w drugiej połowie XX wieku. W 1958 roku przejęło go Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze”. Gruntowny remont wykonano dopiero w latach 1976 – 1985, a od 2001 roku po kolejnej renowacji zamku działa w nim hotel, galeria sztuki oraz muzeum.

Zamek jest dostępny dla turystów i można go zwiedzać. Poza zamkiem w Reszlu warto zobaczyć również kościół farny pw. św. Piotra i Pawła, gotyckie mosty nad Sajną, a także spichlerze z XVIII wieku oraz klasycystyczny ratusz z XIX wieku.

Scroll to Top