Ostrów Tumski – perła Wrocławia, którą trzeba zobaczyć

Ostrów Tumski jest zabytkową, najstarsza częścią Wrocławia, stolicy województwa dolnośląskiego i jednego z największych i najważniejszych miast w Polsce. Ta część Wrocławia dawniej była wyspą u ujścia Oławy, dopływu Odry. Ostrów Tumski otaczały także rzeki od strony północnej i wschodniej, jednak w XIX wieku zostały one zasypane.

Ostrów Tumski – perła Wrocławia, którą trzeba zobaczyć, fot. Tomasz Sanecki

W Ostrowie Tumskim ślady osadnictwa odkryto już w X wieku, gdzie wówczas powstał drewniany gród. W XI i XII wieku ta część miasta nabrała znaczenia, powstały kamienne i murowane budowle, a w XIII wieku Piastowie śląscy dokonali rozbudowy zamku. Mimo że w XIV wieku zamek stracił na znaczeniu, bowiem w 1315 roku Ostrów Tumski sprzedany został władzom kościelnym, a miejsce to stało się siedzibą władzy biskupiej. Zamek na przełomie XV i XVI wieku został zburzony, zaś w 1807 roku rozpoczęto wyburzanie dawnych murów miejskich Wrocławia. Wówczas zasypano odnogę Odry przy Ostrowie Tumskim, co spowodowało, że przestał był już oddzielną wyspą.

Dzisiaj to jedno z najpiękniejszych miejsc we Wrocławiu, gdzie możemy zobaczyć wiele cennych zabytków, jak: katedrę pw. Jana Chrzciciela, kościół pw. św. Idziego, kościół pw. św. Marcina, most Tumski, pomnik św. Jana Nepomucena, Bramę Kluskową, Kolegiatę Świętego Krzyża i kościół św. Bartłomieja.

Scroll to Top