W „Kraju za morzem” Bogumił Wójcik przenosi czytelnika do czasów wypraw krzyżowych

Jest rok pański 1147. Trzy lata wcześniej Turcy Seldżuccy zdobyli Edessę, najstarsze miasto chrześcijańskie nad Eufratem. Wiadomość ta wstrząsa Europą. Na pomoc Ziemi Świętej ruszają potężne armie drugiej krucjaty. W Palestynie i Syrii, które krzyżowcy zwą Outremer – Krajem za morzem – źle się dzieje. Władcy Antiochii, Trypolisu i Jerozolimy, skłóceni ze sobą, nie potrafią zjednoczyć się wobec naporu Islamu. Templariusz Tybald de Rideau i bajlif Roger z Akwitanii prowadzą pościg za tureckim czambułem, pustoszącym ziemie hrabstwa Trypolisu. Następstwa tej pogoni odmienią życie każdego z nich.

W Azji Mniejszej armia króla Niemiec sposobi się do walki z niewiernymi. W jej szeregach podążają poróżnieni ze sobą polscy książęta Władysław Wygnaniec, Bolesław Wysoki i Henryk Sandomierski. Przybysze zza morza poznają bezmiar bogactwa Orientu. Doświadczą przepychu i nędzy. Wsłuchają się w szeptane tajemnice królewskich szpiegów, ujrzą błysk sztyletów Asasynów. Wkrótce przekonają się że wojny w Europie są niczym wobec grozy zmagań na Bliskim Wschodzie.

Oto Kraj za morzem – świat orientalnej baśni balansujący na krawędzi miecza.

Autor: Bogusław Wójcik;

Tytuł: „Kraj nad Morzem”;

Wydawca: Wydawnictwo Pewne;

Miejsce i rok wydania: Kielce 2023;

Liczba stron: 362 strony;

Cena: 44 zł;

Więcej na stronie Wydawnictwa Pewne

Zdjęcia:

Souvenirs du Moyen-âge : retour de la Palestine, źródło: Biblioteka Narodowa, wydawca i współautor: Jeannin, Henri Jules (1820-1854), miejsce wydania: Paris, sygnatura: G.37887/WAF.1197 , domena publiczna;

Souvenirs du Moyen-âge : prédication sous les murs de Jérusalem, źródło: Biblioteka Narodowa, wydawca i współautor: Jeannin, Henri Jules (1820-1854), miejsce wydania: Paris, sygnatura: G.37885/WAF.1197, domena publiczna.

Scroll to Top