Trzęsacz. Znany w całej Polsce z ruin gotyckiego kościoła na klifie

Ta niewielka miejscowość na Wybrzeżu Rewalskim znana jest w całej Polsce z pozostałości gotyckiego kościoła na klifie. Pierwsze wzmianki o Trzęsaczu pochodzą z dokumentów z 1331 roku, zaś najważniejszy zabytek, a więc kościół pw. św. Mikołaja zbudowano w Trzęsaczu już w XIII wieku. Początkowo była to drewniana świątynia. W XV wieku została przebudowana na murowany kościół, który ze względu na procesy erozyjne uległ powolnemu zniszczeniu.

Trzęsacz. Znany w całej Polsce z ruin gotyckiego kościoła na klifie, fot. Tomasz Sanecki

Ostatnią mszę odprawiono w kościele w sierpniu 1874 roku. Ze względu na zagrożenie zawaleniem się obiektu wywieziono z niego do Katedry w Kamieniu Pomorskim jego wyposażenie. Po 1900 roku kościół zaczął się obsuwać, a procesy erozyjne doprowadziły do jego zniszczenia. W 1994 roku niszczycielskie skutki działania fal spowodowały, że po kościele pozostała jedynie ściana południa i prezbiterium.

W 2001 roku rozpoczęły się roboty budowlane związane z umocnienim klifu, dzięki czemu udało się uratować pozostałe fragmenty kościoła, które możemy oglądać. Dzisiaj to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Trzęsacza, do których warto również zaliczyć:

  • Park z neogotyckim kościołem pw. Miłosierdzia Bożego z około 1880 roku;
  • Nadmorską Kolej Wąskotorową, która łączy Pogorzelnicę z Niechorzem i Trzęsaczem.
Scroll to Top