Śladami gór Beskidu Śląskiego

Beskid Śląski to pasmo górskie stanowiące część Beskidów Zachodnich, leżący na pograniczu Polski i Republiki Czeskiej. Dla wielu turystów ciekawostką jest fakt, że Beskid Śląski jest mezoregionem /jednostka przestrzeni, obejmująca większy teren o zbliżonych cechach środowiskowo-krajobrazowych/ wchodzącym w skład prowincji Karpat Zachodnich. W naszym kraju Beskid Śląski znajduje się na terenie województwa śląskiego, a najbardziej znanymi miejscowości Beskidu Śląskiego są: Wisła, Ustroń, Istebna, Brenna, Szczyrk i Bielsko-Biała.

Kolejka na Szyndzielnie – 1028 m n.p.m, fot. Tomasz Sanecki

Beskid Śląski składa się z dwóch rozciągniętych południkowo pasm górskich, rozdzielonych doliną rzeki Wisły. Na zachodzi znajduje się Pasmo Czantorii, zaś na wschodzie Pasmo Baraniej Góry. Najwyższymi szczytami Beskidu Śląskiego są: Skrzyczne – 1257 m n.p.m, Barania Góra – 1220 m n.p.m, Czantoria Wielka – 995 m n.p.m, Szyndzielnia – 1028 m n.p.m oraz Klimczok 1127 m n.p.m.

Ja zapraszam Was do zobaczenia galerii zdjęć z Szyndzielni, Klimczoka, Skrzycznego, Cieńkowa – 957 m n.p.m i Soszowa Wielkiego – 886 m n.p.m wraz z widokami na piękne pasmo górskie Beskidu Śląskiego.

Scroll to Top