Głogówek – to tutaj przed Szwedami schronił się Jan Kazimierz Waza

Pierwsze wzmianki o Głogówku, gminie leżącej dzisiaj w województwie opolskim na trasie z Kędzierzyna – Koźla do Prudnika, pochodzą z 1076 roku. Prawa miejskie Głogówek otrzymał w 1275 roku, a więc należy do jednych z najstarszych miast w Polsce i na Śląsku. Decyzję o nadaniu praw miejskich podjęli ówcześni Piastowie opolscy. Do 1532 roku miasto było częścią księstwa opolsko-raciborskiego, by następnie stać się własnością Habsburgów. W 1561 roku jeden z najpotężniejszych rodów w Europie wydzierżawił miasto Oppersdorffom, którzy władali nim do 1801 roku.

Głogówek – to tutaj przed Szwedami schronił się Jan Kazimierz Waza, fot. Tomasz Sanecki

Z historią Głogówka wiążę się jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów. To tutaj bowiem podczas szwedzkiego potopu w 1655 roku schronił się /od 17 października do 18 grudnia 1655 roku/ król Jan II Kazimierz Waza wraz z żoną Marią Ludwiką. W mieście gościli również: hetman Stefan Czarniecki, słynny barokowy poeta Jan Andrzej Morsztyn, Jakub Sobieski – ojciec króla polskiego Jana III Sobieskiego oraz Ludwig van Beethoven.

Miasto w 1669 roku, odwiedził ponownie były król Polski Jana Kazimierz Waza /abdykował w 1668 roku/. Miasto było wówczas miejscem postojowym Wazy, który udawał się wówczas do księstwa Nevers we Francji.

W czasie pobytu w mieście /gościł w Głogówku w 1806 roku/ niemiecki wybitny kompozytor Ludwik van Beethoven, pracował nad ukończeniem IV-symfonii B-dur op 60, którą potem zadedykował hrabiemu Franciszkowi Joachimowi Oppersdorffowi.

Od wojen śląskich Głogówek wszedł w granice Królestwa Prus, a następnie Cesarstwa Niemieckiego i III Rzeszy Niemieckiej. W 1945 roku w wyniku zmiany granic po II wojnie światowej miasto weszło w granice odrodzonego państwa polskiego.

Wśród zabytków i miejsc, które warto zobaczyć i zwiedzić w Głogówku są z pewnością:

  • Zamek Oppersdorffów – aktualnie nieczynny, trwają w nim prace renowacyjne;
  • Kolegiata św. Bartłomieja – kościół wybudowany w stylu gotyckim około 1380 roku, a przebudowany pod koniec XVIII wieku w stylu barokowym. Szczególną uwagę warto zwrócić na wnętrze kościoła;
  • Renesansowy Ratusz z 1608 roku z charakterystyczną wieżą;
  • Zabytkowe kamienice na Rynku;
  • Baszta strażniczko-więzienna.
Scroll to Top