Moszna – bajkowy pałac na Opolszczyźnie

Moszna to niewielka wieś położona w województwie opolskim, na trasie łączącej Krapkowice z Prudnikiem. Historia tej miejscowości prawdopodobnie rozpoczęła się w XIV wieku. Według legendy Moszna w średniowieczu miała być jedną z posiadłości osławionego i tajemniczego Zakonu Templariuszy.

Pałac w Mosznej na Opolszczyźnie, fot. Tomasz Sanecki

W drugiej połowie XVII wieku, w 1679 roku właścicielami Mosznej została rodzina von Skall. W 1723 roku po śmierci Urszuli Marii von Skall, wieś przeszła w ręce jej kuzyna – nadmarszałka dworu króla pruskiego Fryderyka Wielkiego – Georga Wilhelma von Reisewitz. W 1771 roku rodzina von Reisewitz straciła majątek w Mosznej, który przeszedł w ręce Heinricha Leopolda von Seherr-Thossa. Niecałe sto lat później, w 1853 roku Karl Gotthard Seherr-Thoss sprzedał Mosznę Heinrichowi von Erdmannsdorfowi, który zbył ją następnie rodowi Tiele-Wincklerów. Kupcem był Hubert von Tiele-Winckler z Miechowic. Rodzina Tiele-Wincklerów posiadała na Górnym Śląsku wiele posiadłości, w tym między innymi przepiękny pałac w Miechowicach /dzisiejszej dzielnicy Bytomia/. W 1896 roku pałac w Mosznej częściowo spłonął, co skłoniło syna Huberta – Franz Hubert do budowy pałacu, który dzisiaj zapiera dech w piersiach swoim pięknem.

Moszna od 1866 roku będąca w rękach rodu von Tiele-Winckler swoją świetność przeżywała na przełomie XIX i XX wieku dzięki Franzowi-Hubertowi von Tiele-Winckler. Od 1895 roku dzięki wejściu w szeregi arystokracji i tytułowi hrabiowskiemu pozycja rodu znacznie wzrosła. Moszna i bajkowy pałac gościł władców Niemiec, którzy przybywali tutaj na polowania. Fortuna rodu Tiele-Wincklerów podupadła za czasów syna Franza-Huberta – Clausa-Petera, który był hazardzistą. Przed śmiercią, usynowił swojego kuzyna i przekazał mu majątek i tytuł hrabiowski. Rodzina von Tiele-Wicklerów mieszkała w Mosznej do 1945 roku. Kiedy do pałacu zbliżała się Armia Czerwona, na wieść o przekroczeniu przez nią Odry, rodzina von Tiele-Wincklerów wyjechała pośpiesznie dwoma mercedesami, unikając schwytania przez Rosjan.

Po zajęciu pałacu przez wojska radzieckie, ulokowano w nim sztab wojskowy, co uchroniło obiekt przed spaleniem czy zniszczeniem. W pałacu od 1972 do 2013 roku prowadzony był szpital. Po likwidacji szpitala, obiekt udostępniono zwiedzającym, dzięki czemu można podziwiać nie tylko wnętrza pałacu, dwie charakterystyczne wieże obiektu – mała wieżą zwana Wieżą Niedźwiedzia oraz wysoką wieża zwana Wieżą Dzika. Na uwagę zasługuje wspaniały ogród, fontanna oraz park, w którym rosną kilkusetletnie dęby i sosny.

Ciekawostką związaną z pałacem są liczby z nim związane. Pałac, zgodnie z fantazją Franza Huberta, ma 365 pomieszczeń i 99 wież, z których słynie. 99 wież ma symbolizować ilość majątków, jakie posiadał ród Tiele-Winclerów, a nie chcieli, aby było ich 100, bo prawdopodobnie wiązało się to z wyższymi podatkami.

Scroll to Top