Jedno z najważniejszych miast województwa wielkopolskiego, pierwsza stolica Polski i metropolia kościelna w kraju, a także siedziba arcybiskupów i prymasów Polski. Miasto królewskie Gniezno, które prawa miejskie otrzymało za czasów Władysława Odonica około 1239 – 1243 roku, było świadkiem koronacji aż sześciu polskich królów – Bolesława Chrobrego w 1025 rou, Mieszka II w 1025 roku, Bolesława Śmiałego w 1076 roku, Przemysła II w 1295 roku oraz Wacława II w 1300 roku.
Gniezno jednym z głównych grodów tworzącego się Państwa Polskiego było już w X wieku, jako ośrodek rzemieślniczy, handlowy oraz tworzącej się nowej wiary, gdy w 966 roku Mieszko I przyjął chrzest. Panujący w Polsce po Mieszku I jego syn Bolesław Chrobry w 1000 roku przyjął w Gnieźnie cesarza Ottona III, który przybył do grobu św. Wojciecha, a podczas zjazdu politycznego ogłoszono także powstanie w Gnieźnie metropolii kościelnej oraz trzech jej biskupstw: w Krakowie, Wrocławiu i Kołobrzegu.
Znaczenie Gniezna zmalało po 1308 roku, gdy doszło do tragicznego w skutkach najazdu czeskiego księcia Brzetysława, który spalił podgrodzie, zniszczył i ograbił katedrę. Wówczas decyzją Kazimierza Odnowiciela stolica została przeniesiona do Krakowa, co oznaczało spadek znaczenia politycznego Gniezna, ale nie pod względem kościelnym, bowiem w 1419 roku arcybiskupom gnieźnieńskim został przyznany tytuł Prymasa Polski oraz zastrzeżona godność kardynała.
Gniezno dzięki dobremu położeniu na szlakach handlowych rozwijało się aż do czasów drugiej połowy XVII wieku, gdy wyniszczające Polskę wojny wpłynęły również na pozycję i bogactwo miasta. W granica Polski Gniezno pozostało aż do II rozbioru Polski w 1793 roku. W latach 1807 – 1815 miasto weszło w skład Księstwa Warszawskiego, a po 1815 roku było w granicach Wielkiego Księstwa Poznańskiego wchodzącego w skład Królestwa Prus. Do Polski Gniezno powróciło po 1918 roku wraz z odrodzeniem się naszego kraju po 123 latach niewoli.
Dzisiaj Gniezno to jedno z najważniejszych miast województwa wielkopolskiego, ważny ośrodek kultury, oświaty i handlu oraz miasto o dużym znaczeniu historycznym i religijnym w Polsce. W mieście nie brakuje także unikatowych zabytków, wśród których najważniejsze to między innymi:
- Na Wzgórzu Lecha jeden z najwspanialszych i najcenniejszych zabytków Polski – Katedra gnieźnieńska;
- Drzwi gnieźnieńskie – jeden z ważniejszych zabytków plastyki romańskiej w Europie, wykonane z brązu w II połowie XII wieku;
- Gnieźnieńska Starówka;
- Budynek Zespołu Szkół Przyrodniczo-Usługowych w Gnieźnie im. Stanisława Mikołajczyka;
- Pomniki polskich królów;
- Parowozownia z końca XIX wieku;
- Muzeum Początków Państwa Polskiego;
- Kościół pw. św. Jerzego;
- Kościół pw. Świętej Trójcy.