Otwiera Szlak Orlich Gniazd – Zamek Korzkiew

Rycerski zamek w Korzkwi na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej jest pierwszym od strony Krakowa obiektem otwierającym Szlak Orlich Gniazd, wśród których są tak znane zamki jak w: Ogrodzieńcu, Olsztynie koło Częstochowy, Bobolicach, Mirowie czy Smoleniu.

Otwiera Szlak Orlich Gniazd – Zamek Korzkiew, fot. Tomasz Sanecki

Początki zamku w Korzkwi sięgają XIV wieku. W 1352 roku Jan z Syrokomli zakupił wzgórze Korzkiew, gdzie wybudował kamienną wieżę obronno – mieszkalną. Kolejni właściciele dokonywali przebudowy obiektu w XV i XVII wieku, zaś w XVIII wieku, około 1720 roku kiedy właścicielami była rodzina Jordanów obiekt został gruntownie przebudowany. W XIX wieku zamek w Korzkwi przeżywał swój zmierzch i zaczął popadać w ruinę.

Od 1997 roku jego właścicielem jest architekt Jerzy Donimirski, który podjął się odnowienia i odbudowania zamku. Dzięki pracom budowlanym zamek w Korzkwi odzyskał swój dawny blask, a teraz znajduje się w nim hotel. Warto dodać, że w pobliżu zamku znajduje się zespół parkowy z dobrze zachowanymi stanowiskami starodrzewia. Ponadto wzgórze zamkowe, park w Korzkwi oraz wieś i okolice znajdują się na terenie Korzkiewskiego Parku Kulturowego.

Zachęcam do odwiedzenia tego magicznego miejsca tuż nieopodal dawnej stolicy Polski – Krakowa. Do zamku w Korzkwi można dojechać z Bytomia i Krakowa drogą krajową nr 94, a następnie w Wielkiej Wsi skręcić w stronę Korzkwi.

Scroll to Top