Geopark Jaworzno – historia dawnego kamieniołomu

Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie znajduje się na terenie starego kamieniołomu wapieni Sadowa Góra. Na terenie 8 hektarów wykonano szlaki spacerowe, punkty widokowe, place zabaw, ale przede wszystkim miejsca, gdzie możemy poznać historię tego miejsca, dzieje ziemi oraz ciekawostki związane z życiem na ziemi.

Geopark Jaworzno – historia dawnego kamieniołomu, fot. Tomasz Sanecki

Ten wyjątkowy i unikatowy w skali kraju park tematyczny jest miejscem wypoczynku, rozrywki, edukacji i rekreacji, a zarazem stanowi jeden z najciekawszych punktów na turystycznej mapie Jaworzna.

W Parku Geosfera powstały między innymi ścieżki z tablicami edukacyjnymi, sala dydaktyczno-wystawienniczą, staw, zegar pór roku, stacja meteorologiczna, punkty widokowe, tematyczny plac zabaw i jeden z największych ogrodów sensorycznych w Europie, w którym można zobaczyć rośliny zapachowe oraz reagujące na dotyk.

Ogromną atrakcją Geosfery są też rekonstrukcje najstarszych czworonożnych zwierząt lądowych, w tym Notozaura, których szczątki odkryto kilka lat temu na tym obszarze, a dzięki modelom zwiedzający mogą zobaczyć, jak dawny kamieniołom wyglądał miliony lat temu, gdy był dnem tropikalnego morza.

Scroll to Top