Opole – stolica polskiej piosenki i nie tylko

Prawa miejskie Opole otrzymało przed 1217 rokiem. Na prawym brzegu Odry lokowano na prawie zachodnim miasto, o którym wzmianki pojawiły się w źródłach pisanych w 1222 roku jako „oppidum Opol”.

W latach 1250-1300 miasto zostało otoczone murami z pięcioma bramami i dwunastoma wieżami obronnymi. Od 1283 roku Opole było stolicą księstwa pod tą samą nazwą. W 1327 roku miasto przeniesiono na prawo średzkie, zaś w 1410 roku na prawo magdeburskie. W posiadaniu opolskich Piastów było do 1532 roku, potem przeszło w ręce Habsburgów i pozostało w nich aż do 1742 roku. Po wojnach śląskich Opole znalazło się w granicach Prus, a później zjednoczonego Cesarstwa Niemieckiego. W 1889 roku Opole otrzymało status miasta wydzielonego na prawach powiatu. W granicach Niemiec pozostało do 1945 roku.

Opole – stolica polskiej piosenki, fot. Tomasz Sanecki

Opole znane jest nie tylko z faktu, że od 1963 roku odbywa się tam Krajowym Festiwal Piosenki Polskiej, ale również z licznych zabytków. Najważniejszym z nich jest wieża piastowska, odrestaurowana i udostępniona zwiedzającym. Wśród innych zabytków z pewnością warto zobaczyć: ratusz, kościół katedralny Świętego Krzyża, dworzec kolejowy, kościół Świętego Aleksego, Starą Synagogę, kościół Świętej Trójcy oraz pozostałości murów miejskich nad Odrą. Zachęcam również do przejścia się wzdłuż Odry promenadą, zwiedzić amfiteatr, gdzie od 1963 roku odbywa się Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej, opolską „Wenecję”, jak również Rynek oraz opolskie mosty.

Ciekawostką jest również fakt, że w opolskich kaplicach spoczywają Piastowie, między innymi w kościele franciszkańskim gdzie jest kaplica św. Anny, zwana Piastowską, którą wzniesiono w roku 1309. W podziemiach pod kaplicą św. Anny znajduje się również krypta, w której spoczywają szczątki książąt i księżnych, w tym między innymi: Elżbiety, wnuczki Władysława Łokietka. Jednym ze spoczywających tam książąt jest Władysław III Opolczyk, fundator klasztoru franciszkańskiego w Sanoku.

Szczególnie cennym zabytkiem Opola jest Wieżą Piastowska, będąca pozostałością po nieistniejącym już Zamku Piastowskim, zlokalizowanym na odrzańskiej wyspie Pasiece, w części zwanej Ostrówkiem. Należy do najstarszych w kraju zabytków architektury obronnej, pełni też rolę symbolu Opola i województwa opolskiego.

Wieżę o funkcji mieszkalno – obronnej zbudował około roku 1300 książę Bolko I, gdy Opole było już stolicą odrębnego księstwa. Wzniesiona z cegły na zaprawie wapiennej z użyciem kamienia polnego do budowy fundamentów ma wysokość około 35 metrów.

W latach 2013-2014 dokonano gruntownej renowacji Wieży Piastowskiej, największej od lat 30–tych XX wieku. Celem prac był nie tylko remont, ale także adaptacja obiektu dla celów turystycznych. Dzisiaj można ją zwiedzać, do czego ogromnie zachęcam. Naprawdę warto, tym bardziej, że zwiedzanie jest połączone z prezentacją multimedialną.

Scroll to Top