Legnica – tutaj najdłużej panowała dynastia królów Polski

Miasto, które ponad 500 lat pozostawało pod berłem Piastów,  to w nim najdłużej panowała dynastia królów Polski, jak również przechodziło pod panowanie czeskie, Habsburgów, pruskie i niemieckie. Legnica to jedno z najstarszych i największych  miast województwa dolnośląskiego. W latach 1975 – 1998 miasto było stolicą i siedzibą województwa legnickiego.

Miasto słynie przede wszystkim z osoby Henryka Brodatego i Henryka Pobożnego oraz bitwy pod Legnicą, która rozegrała się w 1241 roku, a jej celem było powstrzymanie najazdu mongolskiego i ekspansji Mongołów na zachód Europy.

Legnica – tutaj najdłużej panowała dynastia królów Polski, fot. Tomasz Sanecki

Pod Legnicą rozegrały się również inne ważne bitwy, między innymi: w 1760 roku, kiedy to wojska pruskie Fryderyka II pokonały oddziały austriackie oraz w 1813 roku, gdy wojska antynapoleońskiej koalicji prusko-rosyjskiej, dowodzone przez marszałka Blüchera odniosły zwycięstwo nad wojskami Napoleona.

Legnica ma również w swojej XX-wiecznej historii okres, w którym miasto zostało zdominowane przez wojska Armii Radzieckiej, a po rozpadzie ZSRR – armii Federacji Rosyjskiej. W latach 1945-1993 stacjonował tu potężny sowiecki garnizon i mieściło się dowództwo Północnej Grupy Wojsk.

To właśnie z Legnicy ruszyły wojska radzieckiego w 1968 roku na Czechosłowację, decyzje władz lokalnych musiały być konsultowane z dowódcami radzieckimi i dopiero upadek ZSRR i odzyskanie przez Polskę pełnej suwerenności doprowadziło do wyjazdu wojsk rosyjskich z Legnicy. Warto dodać, że ostatni żołnierz rosyjski opuścił to miasto 16 września 1993 roku. Na miejscu pozostał po wojskach rosyjskim ogromny teren, który przez kilkanaście lat był zagospodarowywane przez władze miejskie.

Dzisiaj Legnica to już zupełnie inne miasto w porównaniu z tym z przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku. To z pewnością miasto, które warto zwiedzić, bowiem ma w swoim zasobie wiele wspaniałych obiektów i zabytków jak: zamek – jedna z pierwszych murowanych warowni na ziemiach polskich, siedziba Piastów śląskich, kościół Marii Panny, kościół katedralny śś. Piotra i Pawła, Stary Ratusz, Muzeum Miedzi, Akademię Rycerską czy dworzec kolejowy.

Zachęcam do odwiedzenia tego miasta, które znajduje się na ważnym szlaku drogowym łączącym Wrocław z granicą polsko – niemiecką. Z Legnicy również blisko jest do Bolesławca, Wałbrzycha, Jeleniej – Góry, Zgorzelca czy Głogowa.

Scroll to Top