Kolorowe jeziorka w Rudawskim Parku Krajobrazowym

Położone w Rudawskim Parku Krajobrazowym, na terenie Wieściszowic (gmina Marciszów, powiat kamiennogórski) Kolorowe Jeziorka od lat przyciągają turystów z całej Polski, a nawet Europy. Tworzą je cztery jeziorka – żółte, purpurowe, błękitne i czarne, które leżą na zboczu Wielkiej Kopy, leżącej 871 m n.p.m, czwartej pod względem wielkości po Skalniku, Dzieczej Góze i Wołku góry w Rudawach Janowickich.

Historia powstania kolorowych jeziorek nieodłącznie wiążę się z wydobyciem od XVIII wieku łupek pirytonośnych. Dzięki temu powstała tutaj kopalnia pirytu, który był następnie przerabiany na kwas siarkowy. Gdy na początki XX wieku zniknęła kopalnia do głosu doszła natura. Woda wypełniła wyrobiska pokopalniane, tworząc zjawiskowe jeziorka, które dzisiaj można zwiedzać, przy okazji podziwiając piękno natury, ale również zobaczyć jak działalność człowieka wpłynęła na naturalne środowisko.

Kolorowe jeziorka w Rudawskim Parku Krajobrazowym, fot. Tomasz Sanecki

Jeziorko żółte – najmłodsze jeziorko powstałe pośród pokopalnianych hałd położone jest na wysokości 560 m n.p.m.

Jeziorko purpurowe – położone również na wysokości 560 m n.p.m. powstało po zalaniu wyrobiska „Nadzieja” w najstarszej kopalni, która została uruchomiona w 1785 roku Z łupków łyszczykowych pozyskiwano tutaj piryt. Wyrobisko ma ok. 430 metrów długości i ok. 110 metrów szerokości, a woda wypełniająca je ma kolor purpury w wyniku roztworu kwasu siarkowego.

Jeziorko błękitne – powstało na terenie dawnego wyrobiska „Nowe Szczęście”. Swój kolor zawdzięcza związkom miedzi, a jego wymiary to 150 metrów długości i około 50 metrów szerokości. Z wszystkich czterech jeziorek jest to najgłębszy akwen, bowiem głębokość sięga nawet 20 metrów. Jeziorko błękitne położone jest już na wysokości 635 metrów n.p.m.

Jeziorko zielone położone jest najwyżej, bowiem na wyokości 730 metrów n.p.m. W jego miejscu znajdowało się niegdyś wyrobisko „Gustaw”. Woda w jeziorku pojawia się sporadycznie, jedynie po obfitych deszczach lub po wiosennych roztopach, a w większości staw jest suchy.

Scroll to Top